Kohalik üüriturg õitseb sotsiaalvõrgustikus (1)

Ehkki kinnisvaraportaalide vahendusel võis Saaremaal eilse seisuga leida kümmekond  üürikorterit ja seda on sügise eel siinse üürituru kohta päris palju, eelistavad paljud üürniku leida n-ö käest-kätte ja sotsiaalvõrgustike abiga.

Kinnisvaraportaalides küsitakse Kuressaares asuvate üürikorterite eest 190–330 eurot kuus, sotsiaalvõrgustikust leiab üürika ka 150–180 euroga. Facebookis asuval Saaremaa kinnisvara lehel käib hoogne kuulutamine – pakkumine ja küsimine ühekorraga. Sama lugu on Saarte Hääle veebi erakuulutuste rubriigis.

Hiljuti Kuressaares üürikorterit otsinud Eva ütles, et kammis kinnisvaraportaale läbi pea  iga päev, leidmata midagi sobivat, ning otsustas siis ise otsimise kuulutuse erakuulutuste rubriiki üles riputada.

Selle peale võttis temaga kohe ühendust mitu inimest, kes talle korterit pakkusid. Seejuures ei olnud need inimesed ise ühtegi kuulutust üles pannud, põhjendades seda sellega, et tahavad ise üürnikku valida. Nõnda oli Eval ühtäkki valik lai ja peatselt ka mõistliku hinnaga kahetoaline üürikorter olemas.

Mitu inimest, kes internetiavarustes ise oma korterit üürile pakuvad, tunnistas, et neile meeldib oma asjadega ise tegeleda. Oma Salmel asuvasse korterisse üürnikku otsiv Katrin Vinter otsustas üürilise ise leida, kuna teab, et saab sellega hakkama. “Ma ei taha maksta asja eest, millega ma ise hakkama saan,” märkis ta. Vinteri sõnul on Eestis paraku komme, et maakleritasu maksavad üürnikud.

Samas möönis ta, et on isegi kasutanud maakleriteenust, seega ei väida ta, et neid üldse vaja ei oleks. “Samas oleks hea, kui ka meil siin oleks komme saada tagasisidet üüriliste kohta eelmisest elukohast,” leidis ta. “See distsiplineeriks, ei jäetaks võlgnevusi ja ei oleks ka n-ö ootamatuid väljaminekuid.” Vinteril endal pole selliseid probleeme õnneks olnud. “Minu kogemus on siiani olnud toredate ja kohusetundlike noorte inimestega.” Korteri väljaüürimise kuulutuse sotsiaalvõrgustikku riputanud Mari ütles, et kuna ta ise otsib praegu endale maja ning on tegelikult sobiva juba välja valinud ja ka pankadega on asjad ajamisel, mõtles ta testida üüriturgu. “Tahtsin tagasisidet, kui kergelt saaksime ise oma korteri välja üürida, ja huvilisi tuli esimese kahe tunniga 15,” rääkis Mari. Praegu on tal tunne, et saaks isegi kõrgemat üüri küsida, kuna tahtjate arv on suur.

Domus Kinnisvara maakleri Jüri Aljase sõnul üürivad kortereid Saaremaal enamasti noored inimesed, kelle virtuaalne kodu asub sotsiaalmeedias. “Info liigub seal, kus on inimesed,” tõdes ta. Üks põhjus on tema sõnul info levitamise hind. Kinnisvaraportaalis kuulutamise eest tuleb raha maksta, Facebooki arved saavad makstud kaudselt – kui inimesed loovutavad oma privaatsust ja isikuandmeid. Teiseks mängib rolli turuseis – pakkumise-nõudluse vahe on ikka veel üürileandja kasuks. Ka maksud on üks märksõna, mis seletab otsesuhtlust üürisuhetes. Maakleri abi küsitakse üürikorterite osas Aljase sõnul siis, kui midagi on halvasti läinud – kas on juba üürivõlg kogunenud või korter lagastatud. “Korteri väljaüürimine on nagu juhusuhe, mille tagajärjed võivad olla nii meeldivad kui ka ootamatult valusad.” Korteriomaniku ja üürniku kokkuviimine on Aljase sõnul teenus, mida võib osta, aga ei pea. Erinevate teenuste kasutamine sõltub aga iga inimese harjumustest, oskustest ise asju ajada, sissetulekust ja veel paljudest asjadest. “Paljud inimesed kasvatavad juurikaid ka ise, kuigi poes on kõike saada. Ühele on argument kokkuhoitud raha, teisele on oluline ise kogu protsessi kontrollida.”

Compakt Kinnisvara maakler Allar Sepp ütles, et kinnisvarabüroode kaudu leiavad üürikorteri need, kel Facebook puudub. “Neil lihtsalt ei jää muud üle,” arvas ta. Facebooki kaudu saab kiire vastuse ja pealegi saab kohe vaadata, kas on ühiseid sõpru, ja teha taustauuringut. “Tõsi on ka see, et hõlpsamalt lähevad need üürikorterid, mis üüritakse välja otse ehk vahendustasuta,” märkis ta.

Samas on büroo kaudu korterit üürida kindlam, sest maakler korraldab üürilepingu sõlmimise ja seega jääb n-ö jälg maha, kui hiljem peaks vaidlusi tekkima.

Anli_AlliksoonKinlux Vara maakler Anli Alliksoon-Juursalu (pildil) märkis, et üürikorteritega on lugu lihtne – nõudlus ületab pakkumist tunduvalt. “Seepärast ei vaja kohalikud üürikorterite omanikud ka maakleri teenust, üürnikke leiab väga kerge vaevaga,” kinnitas maakler.

Maaklerina pakub tema teenust neile inimestele, kes ise siin ei ela ja soovivad leida oma elamispinnale üürnikke. “Nendele otsin üürilevõtjad, sõlmin lepingud, annan võtmed ja kontrollin üürilaekumisi,” selgitas ta. Üürnikud on seejuures tema sõnutsi tihtipeale inimesed, kes ei kavatse Saaremaale jääda pikaks ajaks. Või siis inimesed, kes ootavad oma päriskodu valmimist. “Kokkuvõttes võetakse üüripind siis, kui ollakse oma elu mingis üleminekuetapis.”

LVM Kinnisvara juhatuse liige Ingmar Saksing nentis, et vähese tootluse taustal on Kuressaare üüriturg tagasihoidlik ja sageli väga sularaha-keskne. Seetõttu on ka pikaajalisi üürilepakkumisi portaalides vähe.

Print Friendly, PDF & Email