Sul on vaja unistust, 100 € ja WiFi’t

ettevõtja-uusMulle meeldib üksi autoga sõita, saad oma mõtetega üksi olla ja see tuleb alati kasuks. Tallinnast tagasi Saaremaale sõites leidsin end mõtisklemas, kuidas asjad on viimase paari aastaga hakanud liikuma suunas, millest alati unistanud olen.

Mis on minu unistus, mille poole püüdlen? Teha oma tööd seal, kus iganes parasjagu olla soovin, ehk elada asukohast sõltumatut elu, tehes seda, mis mind õhtul juba järgmist hommikut ootama paneb ja silmad särama lööb.

Ameerika kirjanik, ettevõtja ja turundaja Seth Godin on öelnud: “Selle asemel, et mõelda, millal sul järgmine puhkus on, võiksid oma elu korraldada nii, et selle eest ei ole tarvis põgeneda.”

Töö moodustab meie elust liiga suure osa. Minna igal hommikul vastu tahtmist tööle ei olnud minu jaoks pärast kümmet aastat enam aktsepteeritav. Uuringud on näidanud, et kümnest inimesest vaid kaks saab teha seda tööd, milles ta loomupäraselt tugev on ja mida ta teha tahab. Ma ei tahtnud enam olla nende kaheksa hulgas, kes on oma tööd tehes õnnetud, sest tundsin, kuidas see kandus edasi ka mu eraellu. Kes on täna sama dilemma ees, teab hästi, millest räägin.

Ülikoolis kohtasin Teetu, kellega meil tekkis kohe hea side. Meil mõlemal oli suur janu oma jooksu joosta. Aastal 2013 panime koos temaga esimese märgi maha. Ostsime 60 euro eest eleven.ee domeeni ja WordPress’i theme’i ning hakkasime ehitama Eesti kõige suuremat ja vingemat söögikohtade portaali. Visioon oli suurem kui mehed ise. Meil polnud aimugi, kuidas seda portaali teha või mis sellest üldse välja tuleb. Aga just see meie meeli erutas – teadmatus tundmatu ees. Võimalus ise millegagi alustada ja asi ära teha. Ja pealegi, mis on kõige halvem stsenaarium, mis juhtuda saab? Minna tagasi palgatööle? Aga mis siis, kui asi õnnestub? Ma suudan minna tagasi palgatööle, aga ma ei suudaks endaga elada, kui poleks kunagi proovinud oma unistust ellu viia.

Janu, visioon, probleem

Tead seda tunnet, kui hakkad välja sööma minema ja sa lihtsalt ei tea, kuhu minna, ning ei ole ka kusagilt värsket infot otsida? Sul tiirleb mõttes 3–5 kohvikut ja restorani, mille hulgast valida. Samas tahaks midagi uut proovida, sest nendes oled juba käinud, aga mida? Just. Eleven sai alguse, kui elasin poolteist aastat Eestist eemal. Aasta Austraalias ja otsa mõned kuud Aasias. Tripid seljakotiga mööda Taimaad ja Kambodžat ning samal ajal ehitad onlain-äri. Tõeline unistuse täitumine, kas pole! Kõik oligi äge ja esimene Eleven oli lausa nii vinge, et tänan jumalat, et esimese versiooni Tais ühel aprillihommikul kokku lasin. Sel hetkel olid muidugi silmamunad peast välja hüppamas – nelja kuu töö ja vaev oli lihtsalt 10 minutiga kadunud, kuna üritasid oma arust midagi proovida…

Mis seal ikka, juhtub hullematki. Hingasin kümme korda sisse ja välja, hüppasin rolleri selga ja kimasin Koh Phanganile ringi peale. Samal õhtul alustasime uuesti. Nullist.

Huvitav on see, et kui hakkad tegema midagi, mida päriselt teha tahad, siis kogu energia ja elujõud, mis sinu seest tuleb, võtab täiesti uue haarde. Seda nimetatakse flow´ks ja see on võimas. Umbes sama tunne, kui oled armunud. Lülitud muust maailmast välja. Igasugune tilu-lilu ei ole enam oluline. Aga… sa ei tunne seda siis, kui käid tööl lihtsalt tööl käimise pärast.

Pool aastat hiljem maandusin Tallinnas ja kuu aega hiljem oli www.eleven.ee lansseerimine. See, mida sel aadressil näed, on juba kolmas versioon, mille Elance’i vahendusel Rumeeniast tellisime. Pärast esimest kaht kuud saime kinnitust, et huvi sellise portaali vastu on suur ning lasime teha uue disaini ja lehe. Täiesti nullist. Kõik 500 söögikohta toksisime uuesti käsitsi sisse. Kolmandat korda. Ühe nädalaga, 50 restorani ja kohvikut päevas. Pildid, telefoninumbrid, meilid, lahtiolekuajad. Kõik. Ükshaaval. Meie õnneks Eestis ongi kokku umbes 1000 söögikohta.

Öeldakse, et kui sul pole oma esimese toote pärast piinlik, siis sa alustasid liiga hilja. Praegu tunnen suurt piinlikkust Eleveni teise versiooni pärast ja ometi oli see uuem, palju parem ja ägedam!

Alustamiseks ei ole palju vaja: domeen – 10 €; WordPress’i theme – 50 €; logo – teed ise Photoshop’is; 100 €, WiFi ja unistus. Nagu näed, siis alati ei ole vaja sadat tuhandet eurot, et millegagi alustada. Mõtle parem, kuidas saaksid teha võimalikult väikeste kuludega ühe tubli katse.  Kusagilt peab alustama ja soovitavalt varem, kui sa valmis oled. Lugesin aastaid raamatuid, guugeldasin, vaatasin videoid ja koolitusi. Lõpuks sai mul sellest villand, sest materjal hakkas ennast kordama ja mina ikka valmistusin… Motivatsioonist ja ambitsioonist puudu ei tulnud, aga puudu tuli julgusest alustada. Sest kõik uus ja tundmatu on alguses hirmutav.

Esimene, olulisim samm

Tegelikult kulub alustamiseks ainult üks samm – esimene, kõige olulisem samm. Pärast hakkab kõik loomulikul teel veerema, aga ainult siis, kui oled valmis selle nimel tööd tegema. Ja ambitsiooni peab tasakaalustama kannatlikkus!

Olen kindel, et paljud naersid Eleveni ja meie üle, et mida need kaks kutti oma arust üritavad. Aga kuus kuud pärast kolmanda versiooni launch’i istusime Delfi tegevjuhiga ühe laua taga ning teemaks oli koostöö või võimalik ühinemine. Jah, see pani end uhkena tundma ning näitas, et siin on päriselt võimalik midagi ära teha. Olenemata sellest, kes oled või kust tuled.

Rohkem oli aga neid, kes meile kaasa elasid. Südamest aitäh teile!

Sa peadki olema valmis end naeruväärseks tegema. Pead olema valmis olema milleski halb, enne kui saad heaks. Veelgi naeruväärsem on aga mitte kunagi proovida ja hoopis vinguda, kui halb ja mõttetu kõik on. Ise midagi muutmata…

Selleks, et võita, peab olema valmis kaotama ja seda ei ole mõtet karta. Veel vähem on mõtet karta teiste arvamust või oodata heakskiitu nendelt, kes ei tea, millest nad räägivad. Tean seda, sest olin ise kunagi samasugune “arvaja”. Täna arvan vähem, sest iga päevaga mõistan üha rohkem, kui vähe ma asjadest tegelikult tean. Soovitan küsida nõu ja tagasisidet inimestelt, kes on midagi ära teinud. Neil on kogemus, mitte arvamus.

Mis Elevenist sai? Müüsime maha. Mitte küll 150 000 euro eest ja Delfile, aga müüsime. Sissepandud töö ja aeg tuli maha kanda, aga Rumeeniast tellitud arenduskulud saime tasa. Saadud kogemus oli seda kõike sajaga väärt!

Üks asi viis teiseni ja samal ajal, kui Delfi laua taga istusime, kasvas Elevenist välja Boost Yourself, mis sai alguse minu suurest kirest smuutide vastu ning Teedu ideest supertoidud ühte pakki kokku segada, et inimeste elu ja kodune smuuti tegemine lihtsamaks teha. Teeme seda (Eesti mõistes) teistmoodi, panustades online-poele, sotsiaalmeediale ja kliendikogemusele. Esimese aastaga oleme tubli hoo sisse saanud, tellimusi on tulnud Kanadast, Singapurist, USA-st, isegi Taist ja loomulikult Euroopa riikidest.

Mõlemad ideed said alguse meie oma vajadusest, aga kogemus ja õppetunnid (WordPress, pildistamine ja sotsiaalmeedia), mis Elevenit tehes saime, on Boost Yourself’i juures olnud hädavajalikud.

Jah, kui alustada midagi 100 euro eest, siis tulebki kõike ise teha, aga see õpetab palju. Enne Elevenit olin teinud ainult ühe kodulehe, pildistasin kõige tavalisema peegelkaameraga automaatrežiimis ning ma ei teadnud sotsiaalmeediast eriti midagi. Ei pea kõike kohe oskama, aga anna endast iga kord parim ja kui homme oskad paremini, siis tee uuesti ja paremini.

Irooniline on see, et kolm aastat tagasi alustades oli meil kaks ideed. Üks neist oli toitumise ja smuutidega seotud ning teine söögikohtade portaal. Tookord ei leidnud me esimesele ideele selget väljundit ja valisime teise, aga lõpuks jõudsime ikka välja esimeseni. Mingid asjad liiguvad oma loomulikku rada pidi ja vastused ilmuvad, kui aeg selleks on õige. Kas me Teeduga oleksime Boost Yourself’ini jõudnud, kui poleks olnud Elevenit? Julgen kahelda.

Ilmus Sven Nuumi blogis www.svennu.com

Sven Nuum, saarlasest ettevõtja

Print Friendly, PDF & Email