Viikingid panid Salmel laagri ja turu püsti

SELLEST SAAB KÖÖK: Muinashuviline Hardi Lipand on parasjagu ehitamas viikingikööki. MAANUS MASING

SELLEST SAAB KÖÖK: Muinashuviline Hardi Lipand on parasjagu ehitamas viikingikööki.
MAANUS MASING

Sõrvemaa 6. pärimuspäeva raames toimub Salmel sel nädalalõpul, õigupoolest juba täna, Eesti esimene viikingite turg, kuhu on kõik huvilised oodatud kõiges toimuvas kaasa lööma.

Viikingituru ja -laagri peakorraldaja, muinashuvilise Hardi Lipandi sõnul olid esimesed laagrilised juba eile kohal ning esimene töötubagi oli neil siis juba tehtud. Samuti tehti eile algust kalanaha parkimise töötoaga.

Ametlikult algab viikingiturg ikkagi täna ning kõik, kes tahavad viikingite töödest ja tegemistest osa saada või siis viikingilaevadega merele minna, võivad Salmele põigata alates tänasest pärastlõunast. Või siis homme-ülehomme.

Viikingilaevu on sedakorda Salmele tulnud neli, kaks Eestist, kaks Rootsist. “Eriti tasub tähelepanu pöörata Rootsi laevale Stefnir, mis on suuruselt üks ühele sarnane laevaga, mis leiti Salmelt, ehk siis Salme esimese leiuga,” märkis Lipand.

Teise väga suure osa viikingituru programmist sisustavad käsitöölised, keda on Lipandi kinnitusel väga palju – jagub nii seppi ja tõrvakeetjaid kui ka lõngavärvijaid, kangakudujaid jne. “Kõik on ses mõttes ajastutruu, et kasutatakse neid elemente ja võimalusi, mis olid siin olemas 1000 aastat tagasi, ja see annabki asjale võlu juurde,” rääkis Hardi Lipand.

Lipandi kinnitusel on huvitav kõigil, kes viikingiturule tulevad. Lisaks turule endale rikastab kolmepäevast üritust ka haridusprogramm. See tähendab viikingikultuuri tutvustavaid loenguid ning kaheksat käsitöö õpituba, millest võivad osa saada kõik huvilised.

Haridusprogrammi tutvustuseks on tänane õhtu, kui toimub avalik ööülikooli loeng. “Seal toimub kaks saate salvestamist. Esimene neist räägib viikingiajast Eestis ehk kas me üldse olime viikingid ja mida see tähendab, teine osa sellest on purjetamine.”

Lipandi rõhutas, et kõik, kes viikingiturule uudistama tulevad, võiksid aktiivselt kõige kohta ka küsida. “Inimesed on siin selleks, et neilt küsida. Tegemist pole loomaaiaga, et lähed puuri juurde ja vaatad,” muheles ta. “Kindlasti tasub kõigil tulla, küsida ja uurida – see võimalus on!”

Lähemalt saab programmi kohta lugeda veebilehelt http://salmeviking.wordpress.com.

Print Friendly, PDF & Email