Saarlane kaitseb männinoorendikku põtrade eest lambavillaga

Saaremaa mees Tulju Ella ütleb, et lambavill on kõige parem materjal, mis aitab noort metsa ulukikahjustuste eest kaitsta, kirjutab Postimees.

Ella sõnul tuleks villatuust panna oksaharude vahele umbes inimese silmade kõrgusele või veidi kõrgemale ning siis põdrad noort mändi sööma ei kipu. Ella ise on villa ulukite peletamiseks kasutanud 5–6 aastat ning seda peamiselt mändidel, mis kasvu poolest inimesest pikemad ehk “põdra jaoks kõige magusamas eas”.

Villa kasutamise peale hakkas Ella mõtlema seoses lambarasval põhineva peletusvahendi Trico turuletulekuga ning jahimeeste teadmisega, et põdrad lambakarjamaadest eemale hoiavad.

Ella vedas metsa kümmekond kotti pesemata lambavilla ja tõmbas villapeotäie umbes inimese silmade kõrgusele oksaharude vahele, kuhu vill puukoore külge kinni jäi. “See on tõrjevahend, mis aitab hästi ja mida saab kasutada iga ilmaga,” kiitis metsaomanik, viidates, et poes müüdavate repellentide pritsimiseks peab ekstra kuiva aega ootama.

Varsti pärast villapanekut tuleb küll aeg, mil vihmad puu külge pandud villa erevalgeks uhuvad ja mets ei näe kõige ilusam välja, aga pikapeale vanub vill rohekaks ja tumedaks. Kuna villa peletav mõju põtradele kahaneb, tuleks Ella hinnangul, kui eelmisest panekust on paar aastat möödas, veel üks ring teha. Ent siis aitab – männid jõuavad kasvuga kahjustusohtlikust east välja.

Tulju Ella andis Postimehe artiklis teada, et kui tema istutatud kuused kasvavad inimesepikkuseks, saavad võib-olla needki lambavilla külge, sest selles kasvujärgus pälvivat nad punahirvede huvi.

 

Print Friendly, PDF & Email