Miljonivaatega saarekinnistu kommiraha eest sundmüügis

PATERNOSTER: Just nii on vanadel merekaartidele Viirelaidu nimetatud. Tuletorn ja seda ümbritsev hoonestus asub saare kirdeosas. ERAKOGU

PATERNOSTER: Just nii on vanadel merekaartidele Viirelaidu nimetatud. Tuletorn ja seda ümbritsev hoonestus asub saare kirdeosas.
ERAKOGU

Suures väinas asuva Viirelaiu majakavahi hooned puhkekeskuseks renoveerinud firma sattus ühekorraga nii kohtutäituri küüsi kui ka kriminaaluurimise keskmesse.

Viirelaiu puhkekeskuse juhataja Priit Villemson kinnitas, et kohtutäituri kätte andis oma “väikese rahalise nõude” üks ehitaja, kuid nüüdseks on see tema sõnul klaaritud. “Tegelikult peaks kompleks juba müügist maas olema, kohtutäituriga on räägitud ja asjad korras,” sõnas Villemson Saarte Häälele eile telefonitsi Viirelaiult.

Täpsemalt nõuab kompleksi omanikult OÜ-lt Paternoster võlga sisse Raplamaa ehitusfirma osaühing VKN. Tallinna kohtutäitur Risto Sepp pani osaühingu juhi Rein Moori taotluse alusel 5,51 hektari suuruse kinnistu Suure väina keskel asuval Viirelaiul sundmüüki sel esmaspäeval, keelumärge kinnisasja käsutamise keelamiseks lisati kinnistusraamatusse 12. juulil.

Müügikuulutuses on Võiküla küla Majaka kinnistu alghinnaks märgitud 30 000 eurot. Kinnistul asub seitse hoonet, muu hulgas kahekorruseline 178 m2 suurune puhkemaja, 113 m2 põrandapinnaga seminarihoone, 100 m2 saun ja hulk pisemaid ehitisi.

Kinnistule on juba kahe aasta eest septembris seatud 52 200 euro suurune hüpoteek OÜ AAkinnisvaralaen kasuks. Lisaks hüpoteegile on kinnistul veel mitu olulist kitsendust, mis selle kasutamise võimalikule uuele omanikule keeruliseks muudavad. Nimelt on 2011. aasta sügisel seatud 10 aasta pikkune hoonestusõigus 3D Reaktor OÜ kasuks. Ka 3D Reaktor sai Viirelaiul arendustegevuseks toetust – 2011. aastal 92 436 eurot seminarihoone jaoks.

Samuti on kinnistu koormatud ostueesõigusega Eesti Vabariigi kasuks, kuna Viirelaid asub tervikuna Väinamere hoiualal.

Kuid kõige intrigeerivam detail müügikuulutuses on Eesti Vabariigi kasuks seatud kohtulik hüpoteek 109 413 euro ulatuses. Hüpoteek kanti kinnistusraamatusse Harju maakohtu 1.07.2016 kohtumääruse number 1-16-4327 alusel. Esimese ja teise kohtuastme avalike suhete teenistuse pressiesindaja Krista Tamm selgitas, et tegu on eeluurimisasja määrusega, mis ei ole avalik.

Riigiprokuratuuri avalike suhete osakonna juhataja kt Kristina Kostina ütles, et kriminaalasi algatati karistusseadustiku paragrahvi alusel, mis käsitleb soodustuskelmust.

“Kahtlustuse kohaselt peteti PRIA-lt toetust välja. Kriminaalasi on kohtueelse menetluse staadiumis. Menetlust viib läbi keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo ja juhib riigiprokuratuur,” selgitas Kristina Kostina Saarte Häälele.

Põllumajanduse registrite ja informatsiooni ameti (PRIA) pressiesindaja Maris Sarv-Kaasik selgitas, et Paternosterile määrati 2012. aastal Viirelaiu objekti jaoks toetust kokku 99 033 eurot, kuid välja maksti 61 898 eurot, mitte täissumma. “PRIA ei ole Paternosterile tagasinõuet teinud,” kinnitas Sarv-Kaasik.

Viirelaiu arendaja Priit Villemson ütles, et kriminaaluurimise tagamaad on pikk jutt, kuid kui asi lühidalt kokku võtta, siis kahtlustab majanduspolitsei, et saarel tehti ehitustöid liiga kallilt. “Justkui saaks võrrelda näiteks Tallinna kesklinnas ja pisikesel saarel, täiesti erinevates tingimustes tehtud ehitustöid ja nende maksumust,” tõdes ta.

Villemson kinnitas, et kelmust pole Viirelaiul ehitades tehtud. “Praegu võib öelda, et kõik PRIA rahastatud projektid, umbes 100 tükki, on uurimise all. Ka meie puhul kontrollitakse, kas kõik on tehtud nõuetekohaselt ja pole liiga kallilt ehitatud,” lausus Priit Villemson.

https://www.youtube.com/watch?v=jj-pP5zXIGA

Print Friendly, PDF & Email