Mälestusplaat vabadusvõitlejale ning saarluse ja eestluse alalhoidjale välismaal

Homme, Eesti taasiseseisvumise 25. aastapäeval avatakse Saaremaa ühisgümnaasiumi endise, praeguse Vanalinna kooli hoone seinal mälestustahvel väliseesti tuntud ühiskonnategelasele Robert Estor Kreemile.

Pidulik tseremoonia algab kell 12.30. Mälestustahvli Pikk tn 31 asuva hoone seinal avavad Anto Tõrs ja R. E. Kreemi Kanadas elav tütar Piret Kai King. Plaati õnnistab Kaitseliidu kaplan Gustav Kutsar. Laulavad Lagedi segakoor Helinad ja Saaremaa Ühendatud Meeskoor.

ROBERT KREEMRobert Kreem sündis 30. mail 1923. aastal Salme vallas Länga külas. Haridusteed alustas ta Tiirimetsa koolis ja 1943. aastal lõpetas Saaremaa ühisgümnaasiumi (tõsi, toona, Saksa okupatsiooni ajal kandis kool Kuressaare gümnaasiumi nime) 25. lennu.

1940. aastal, kui Nõukogude Liit Eesti okupeeris, moodustati Robert Kreemi algatusel noorte salaorganisatsioon, mille juht ta oli. 1941. aastal, vahetult enne Nõukogude-Saksa sõja algust, kui noormeest kodus ei olnud, arreteeriti ta ema ja isa, kes viidi Tallinna vanglasse. Kuna sakslaste pealetung oli aga kiire ja neil õnnestus venelaste taganemistee ära lõigata, pääsesid vanemad toona kõige halvemast – Siberisse saatmisest.

Sõja ajal astus Robert Kreem vabatahtlikuna Saksa armeesse. Tema sõjamehetee lõppes 1944. aastal Saksamaal. Enne Eestist lahkumist õnnestus tal korra käia ka Saaremaal ning kohtuda oma ema ja isaga. See jäi ka nende viimaseks kohtumiseks.

Paguluses viibides õppis Robert Kreem alguses Saksamaa ühes ülikoolis õigusteadust, hiljem jätkusid need õpingud Ameerika Ühendriikides. 1963. aastal lõpetas ta aga Kanadas Ottawa ülikooli, kus kaitses magistrikraadi sotsiaaltöö erialal.

Samal ajal oli Robert Kreem aktiivne ühiskonnategelane. 1960. aastate lõpus oli just tema see, kes käis välja mõtte korraldada ülemaailmne eestlaste kokkusaamine. Nii saidki 1972. aastal Kanadas Torontos teoks esimesed eesti päevad ehk ESTO festival.

2001. aasta veebruaris pälvis Kreem president Lennart Merilt Riigivapi IV klassi aumärgi kui ESTO päevade algataja ja sõjaliste teenetega vabadusvõitleja.

Robert Estor Kreem suri 16. augustil 2006 Torontos. 2007. aasta suvel tõi poeg Madis Kreem osa oma isa tuhast kodusaarele. See puistati Jaagarahu sadamasse, kohta, kust Robert Kreemi vanemad 1949. aasta kevadel Siberisse küüditati.

2008. aasta suve alguses, kui Robert Kreemi sünnist möödus 85 aastat, avati mälestustahvel tema sünnikohas Länga külas Tatterselja metsavahi talus.

 

Print Friendly, PDF & Email