Edendame ja hoiame oma riiki (6)

President Meri ütles 2001. aastal: “Eesti jonnil on nii üht kui teist ette heita Euroopa Liidule – see kuulub asja juurde. Alati on võimalik kõike paremini teha, kuid mitte kunagi ei saa Eesti oma ülesandeid ja tulevikulootusi teostada nii, nagu asuks Eesti üksinda keset suurt ookeani.”

Saaremaa mees Hugo Tamleht, kes lahkus meie hulgast 91-aastasena manalateele nädal tagasi, oli üks neist, kes küüditati 41. aasta juunis. 7-liikmelisest perest tuli tagasi vaid kolm ja kodumaale pääsesid nad alles 22 aasta pärast. Temal oli seda jonni ja tahtejõudu, mis asumisel olles aitas tal ellu jääda. Kodus tagasi olles tegutses ta kompromissitult Eesti vabaks saamise nimel.

Pärast taasiseseisvumist muretses ta selle pärast, et Eesti iseseisvus säiliks. Tema sõnul on iseseisvuse säilimise eelduseks meie rahva igapäevane hoolimine oma riigist ja tahe töötada ausalt ja järjekindlalt oma riigi heaks. Vabadus ei ole iseenesest mõistetav, see on raskelt kätte võideldud privileeg.

Taasiseseisvuse 25-ndal aastapäeval on paslik meenutada nende kahe suure mehe sõnu ja tegusid. Soovin, et meil jaguks edaspidiseks tarkust ja eestlaslikku jonni meie vabaduse ja rahvusliku heaolu hoidmiseks ja edendamiseks.

Kalle Laanet, Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees

Print Friendly, PDF & Email