Viilup ajas Moskvas vatipüksid jalga (1)

JUUBILAR: Lilleilust ja heakorrast on Ahti Viilup eluaeg lugu pidanud. Koduaia lilled on rohkem küll abikaasa Aino hooleks, aga Ahtilgi on aiailu loomisel oma osa.  MAANUS MASING

JUUBILAR: Lilleilust ja heakorrast on Ahti Viilup eluaeg lugu pidanud. Koduaia lilled on rohkem küll abikaasa Aino hooleks, aga Ahtilgi on aiailu loomisel oma osa.
MAANUS MASING

Täna 80aastaseks saav Saaremaa piima- ja lihatööstuse grand old man Ahti Viilup pajatas aastakümneid tagasi kolleegidele, et Moskvas paneb ta ministeeriumisse minnes vatipüksid jalga, et oleks uue tööstushoone ehitamiseks ja sinna seadmete soetamiseks raha küsides pehmem suurte ülemuste ees põlvitada.

Nali naljaks, aga selge oli see, et Moskvas oli vaja diplomaatiliselt käituda. Kõigile raha ei jätkunud. Rahajagajaile oli tarvis igati meelepärane olla. Saarlased mõistagi kellegi ees põlvitama ei hakanud ja vatipükse keegi jalga ei tõmmanud. Läbirääkimistel näitas Saaremaa liha- ja piimatootmiskoondise (niisugust nime ettevõte tollal kandis) delegatsioon, et tegu on tõepoolest diplomaatiakunsti valdavate meestega.

“See oli meeskonnatöö. Moskvas käisime põhiliselt peainsener Kalju Rahnikuga ja minu asetäitja Andi Saagpakuga. Põlvitanud me Moskva meeste ees muidugi pole, aga raha uue lihakombinaadi ehitamiseks saime. Piimatööstuse rekonstrueerisime ka täielikult,” vaatab juubilar ajas tagasi.

47 aastat on Ahti Viilup Saaremaal piima- ja lihatööstuses juhtivatel kohtadel töötanud, sellest 32 aastat olnud suure ettevõtte direktor. Valgamaalt Pikkjärve kandist Karuse külast pärit mehest on ammugi saanud saarlane, kes aastakümneid edendanud siinmail koostööd põllumeestega.

Saaremaa liha- ja piimatööstust on sageli eeskujuks toodud teistele sarnastele ettevõtetele Eestimaal.

11 aastat on Viilup nautinud pensionipõlve. Võib-olla polegi sõna “nautinud” siin­kohal õige kasutada. Kuressaare linnavolikogu liikmena on linna aukodanik ja maakonna teenetemärgi kavaler Viilup aastaid aidanud kaasa linnaelu juhtimisele.

Tema maakodus Vättal tahab põllumaa harimist. “Kui kartulikasvatusest rääkida, siis olen ma selles suhtes natuke fanatt. Kunagi oli mul üheksa sorti kasvamas. Sel aastal panin neli sorti maha. Sügisel pereliikmetest komisjon hindab, tuues esile parema sordi omadused,” räägib hobipõllumees.

Hetkeseisu Eestimaa põllumajanduses hindab teenekas tööstusemees rahuldavaks, öeldes, et asi liigub.”Tunneli otsas valguskiir juba paistab. Elame edasi,” on juubilar positiivne.

Pereisa Ahti on ka viiekordne vanaisa. Tütrelapsed elavad ja töötavad välismaal, üks neist Berliinis ja teine Göteborgis. Pojapoeg töötab ERR-is toimetajana, üks pojatütreist läheb gümnaasiumi viimasesse klassi, pesamuna on 11-aastane.

Print Friendly, PDF & Email