Teadlased panid Jeanne d’Arcile diagnoosi

Salapärased hääled, mida Jeanne d’Arc olevat kuulnud, võisid tegelikult olla epilepsia ühe vormi ilmingud. Sellise hüpoteesiga tulid välja itaalia teadlased, kelle uurimuse tulemused avalikustas mõni aeg tagasi teadusajakiri Epilepsy & Behavior.

Itaalia teadlased Giuseppe d’Orsi Foggia ülikoolist ja Paolo Tinuper Bologna ülikoolist tulid välja oletusega, et Saja-aastase sõja kangelanna põdes üht epilepsiavormi, mida meedikud nimetavad järgmiselt: kuulmishallutsinatsioonidega idiopaatiline partsiaalne epilepsia (ingl k idiopathic partial epilepsy with auditory features ehk IPEAF).

See epilepsiavorm mõjutab eelkõige peaaju osa, mis vastutab kuulmise eest. Tõenäoliselt on säärase epilepsiavormi põhjuseks geeni LGI1 mutatsioon.

Epilepsiahaigete haigushoogude põhjuseks on ajukoore närvirakkude liigne aktiivsus, mis mõneks ajaks katkestab normaalse ajutegevuse. Epilepsiahoo välised tunnusjooned on tahtmatud tõmblused ja mõnel juhul ka kuulmishallutsinatsioonid.

Oma hüpoteesi tõestuseks toovad teadlased väljavõtteid ajaloolistest dokumentidest, eelkõige aga neist, mis on seotud inkvisitsioonikohtuga. Kohtuliku uurimise ajal meenutas Jeanne, et kuulis juba lapsepõlves erinevate pühakute hääli ja nägi nende kuju oma silme ees. Need pühakud olevat olnud Püha Margareta Antiookiast (u 289 – u 304) ja Püha Katariina Aleksandriast (u 287 – u 305).

Kuulmis- ja mõnikord ka nägemishallutsinatsioonid, märgivad teadlased, on iseloomulikud just kuulimishäiretega partsiaalse (osalise) epilepsia erinevatele vormidele.

 

Pikem lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email