Sauna baaridaam teadis inimesi tellimuste järgi (2)

IKKA KAUBANDUSES: Igavuse peletamiseks peab Anne Savtšenko paaril päeval nädalas müüjaametit käsitööpoes. Vildist saunamütsid meenutavad talle vanu aegu. MAANUS MASING

IKKA KAUBANDUSES: Igavuse peletamiseks peab Anne Savtšenko paaril päeval nädalas müüjaametit käsitööpoes. Vildist saunamütsid meenutavad talle vanu aegu.
MAANUS MASING

Eelmise sajandi kaheksakümnendate aastate alguses valminud Kuressaare, tollase Kingissepa linna saun erines tunduvalt teistest avalikest saunadest ENSV-s. Lisaks numbrisaunadele, mis võimaldasid privaatsust, oli saunas bassein ja tegutses baar.

Tänapäeval peame täiesti iseenesestmõistetavaks võimalust külastada veekeskust, mille basseinis liguneda, saunas ennast soojendada ja janu korral endale külm jook tellida. Vaid 45 aastat tagasi ei osanud linlased sellisest asjast isegi mitte unistada. Paljudes kodudes ei olnud isegi sooja vee kraani, rääkimata vannitoast.

Varem ehitatud kortermajades olid gaasiboilerid ja uuselamurajoonides olid siiski juba ka vaheseinaga pesuruumist eraldatud tualetid. Sellistes oludes elavatele inimestele tundusid uue linnasauna pakutavad võimalused peaaegu imena.

Mehed laulsid basseini ääres

Mida siis täpsemalt saunalistele pakuti? Seda uurisime sauna toonaselt baaridaamilt Anne Savtšenkolt. “Meil oli Eestis ainuke basseini ja baariga avalik saun. Seal olid ühissaunad ja sai tellida ka tunni- või nii-öelda numbrisauna, kuidas keegi neid nimetas,” selgitab Anne. “Pakuti kõiki teenuseid: seal olid juuksurid, seal oli maniküür, massaaž, medõde oli meil, riideid sai triikida ja aurutada,“ loetleb ta toona linna saunas pakutut.

Nõukaajast tuntud asutuste saunapidusid linna saunas ei korraldatud. “Mõned korrad minu baariruumis olid peod, aga väga harva. See oli ikkagi pesemiskoht ja iluteenindus,” kinnitab Anne.

Sauna valmimise ajal töötas Anne Saare kombinaadi laenutuspunktis. “Jutu sees ütlesin meie juhatajale – või oli ta siis asejuhataja – Arvo Tarkmeelele, et teil avatakse sauna baar, mina olen ka müüjaharidusega, kas teil töötajat pole vaja. Läks natuke aega mööda ja Arvo ütles, et saad sinna tööle,” räägib Anne sellest, kuidas temast baaridaam sai.

“See oli üks ilus koht töötamiseks. Saun oli populaarne, rahvas käis kogu aeg. Keskkoolinoored istusid meil, olid nende tutipeod. Korra käis meil meeskoor – nad olid Saaremaal esinemas ja tulid sauna ja siis nad laulsid basseini ääres. Seal oli nii ilus kõla,” meenutab Anne. Üks ansambel kinkis talle mälestuseks isegi autogrammidega foto.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

 

 

Print Friendly, PDF & Email