Leisis pesitseb tõeline kanaema (5)

TUBLI KANA: Kersti Nõmm ütles, et tublile asendusemale on nüüdseks puhkust antud, kuna tema kasvandikud on juba piisavalt suured ja saavad edaspidi ise hakkama. MAANUS MASING

TUBLI KANA: Kersti Nõmm ütles, et tublile asendusemale on nüüdseks puhkust antud, kuna tema kasvandikud on juba piisavalt suured ja saavad edaspidi ise hakkama.
MAANUS MASING

Leisi valla Laugu küla Sepa talu perenaine Kersti Nõmm avastas oma kanade hulgas tõelise kanaema, kes võttis Sakala haudejaamast toodud 60 muna oma hoole alla, haudus tibud välja ja kasvatas nad üles.

Tootja, kes turustab oma kanamune kaubamärgi Saaremaa Nokkijad all, rääkis Saarte Häälele, et poeg tõi Sakala haudejaamast ligi kuu aega tagasi 60 muna ning enne lambi alla panemist prooviti neid sokutada kanale, et vaadata, kas too on nõus uustulnukad oma sooja pugu alla võtma. Ootamatult ärkasidki kanas emalikud tunded kõigi vastu ning nõnda kasvataski ta 60 tibu üles.

Kersti Nõmme sõnul kanad harilikult võõraid tibusid eriti omaks võtma ei kipu, niisiis on tegu üsna ebatavalise juhtumiga. Algselt oli plaan munad kahe kana hoole alla anda, aga need kõik enda omaks tunnistanud lind selle plaaniga rahul ei olnud. Kui tibud kasvasid, võis Kersti Nõmme sõnul ühel hetkel liikumas näha n-ö tibukuhja – kasuema all ja tibud seljas, tiibade all ning igal pool, kus vähegi olla andis.

Harilikult on haudejaamast tulnud munad lambi all olenevalt ilmast ligikaudu kolm nädalat. Soojemad ilmad soosivad kiiremat arengut ning külmemate korral peab inkubaatoriaega veidi pikendama. Kersti Nõmm ütles, et oma kahe ja poole tegutsemisaasta jooksul pole ta seni veel näinud, et mõni lind sellist emahoolt üles näitaks ja kasvataks üles täitsa võõrad kanalapsed.

Praegu on kanalas kaks hauduvat ja kaks tibusid kasvatavat kana.

Kersti Nõmme sõnul on huvi kodukanade munade vastu pidevalt tõusnud ning seega on tal tulnud tootmismahtu tasapisi suurendada, et nõudlusega kaasas käia. Vabapidamisel kanade munad on palju tervislikumad ning kanad saavad elada täisväärtuslikku elu – õues ringi jalutada, õrrel tukkuda ning juua-süüa siis, kui neil selleks tuju tuleb.

Print Friendly, PDF & Email