Õunasaak tõotab tulla rikkalik

EI OLE PÕHJUST KURTA: Riho Kadastiku sõnul tema õunaaias tänavu õunu igatahes jagub. MAANUS MASING

EI OLE PÕHJUST KURTA: Riho Kadastiku sõnul tema õunaaias tänavu õunu igatahes jagub.
MAANUS MASING

Saaremaa õunakasvatajad räägivad, et võrreldes läinud aastaga on tänavu loota mõnevõrra suuremat õunasaaki.

Pöide vallas Jaani-Enno talus õunakasvatusega tegeleva Malle Välisoni kinnitusel on neil õunasaak tänavu igatahes suurem tulemas kui eelmisel aastal. “Üks paremaid võib-olla isegi. Kas just kõige parem, aga keskmisest parem ikka,” märkis Välison. Tema sõnutsi oli eelmine aasta nende kogemusel viletsam õuna-aasta, üle-eelmine aga jälle väga hea.

Jaani-Enno peremees Enno Välison lisas, et märgid näitavad praeguse seisuga tõepoolest head õuna-aastat. “Kui ikka loodus ka püsib õigesti, siis tuleb parem kui eelmine,” tähendas ta. “Eks ta nii on, et üks aasta on natuke parem, teine aasta natuke viletsam.”

Tahaks veel niiskust saada

Tema arvab, et saak tuleb tänavu võib-olla kolmandiku võrra ikka suurem. Välisoni sõnul oleks hea, kui ilmataat augustikuus ka vihmast ilma jaotaks.

“Juba kevadel oleks tegelikult pidanud rohkem vihma olema mingil ajal pärast õitsemist. Siis kukkus osa ubinaid kuivaga maha ka. Aga saak oleneb muidugi ka maast, kuidas kellelgi on. Kui on madalam maa, siis pole niiskust nii palju vaja,” teadis Välison.

Saaremaa suurim õunakasvataja, OÜ Kadastiku Õunaaed eestvedaja Riho Kadastik nentis, et õunu tänavu jagub, kuid üleliia palju neid ka ei ole. Tema õunaaias paistab küll õunu pisut vähem olevat kui mullu, kuid kurta pole põhjust. “Õunu on puude otsas palju, aga eks need jäävad väiksemaks. Ei jõua lihtsalt harvendada,” selgitas ta.

Sorditi võttes on õunakasvataja sõnul ikka nii, et mõni sort kannab igal aastal väga hästi ja mõnel sordil on õunu mõnel aastal rohkem, teisel vähem. Ilmad on õunte valmimiseks olnud Salme kandis tänavu soodsad. “Saaremaal pole vihma küll ülearu palju olnud, aga piisavalt. Minul on kastmine ka peal, saan ise kasta,” rääkis Kadastik.

Ansekülla kahele hektarile rajatud õunaaias on töö täies hoos. Sõrve Õun OÜ juhatuse liikme Mikk Sõnajala sõnul istutas ta sinna läinud aasta oktoobris 1600 õunapuud.

Erinevaid sorte on kokku neli: kaks sügissorti ja kaks talisorti. “Kõik sordid on hästi kasvama läinud, välja on langenud ainult paar üksikut puud,” kinnitas Sõnajalg. Õunaaia edasist laiendamist noor ettevõtja seni ette võtnud ei ole.

Õunaaia rajamise ajal on tegeleda tulnud ka mõningate murekohtadega, kuid midagi ületamatut seni ette tulnud pole. “Eks ikka olen pidanud erinevate probleemidega silmitsi seisma, kuid kõik on saanud lahendatud,” rääkis Mikk Sõnajalg. Näiteks ründasid juunis õunapuude lehti röövikuid. Kuna Mikk on mahetootja, pidi ta nendest jagu saama looduslike vahenditega.

Esimene saak nopitakse 2018

Esimese suure saagini läheb Sõnajala sõnul Anseküla õunaaias veel mõnevõrra aega. Ta märkis, et juba sel aastal moodustus tegelikult palju viljahakatisi, kuid need kõik tuli eemaldada, et suunata noored õunapuud pigem kasvama. “Saaki võib oodata aastal 2018,” kinnitas ta.

Mis plaanid õunaaia peremehel edaspidi õunasaagiga on, ta siiski veel avaldada ei soovinud. “Mul on mõned huvitavad ideed, kuid arvan, et neist on veel vara rääkida,” märkis Sõnajalg.

Varem on Mikk Sõnajalg Saarte Häälele rääkinud, et lisaks lauaõunte kasvatamisele plaanivad nad edaspidi hakata valmistama õunamahla ja -moosi. Toodangut tahetakse müüa eelkõige suurte jaekaubandusettevõtete kaudu.

Anseküla õunaaed rajati Mikk Sõnajala ettevõtjast isa Oleg Sõnajala maatükile, mille pealt tehti varem müügiks heina, kuid mis oli nüüd juba pikemat aega kasutuseta seisnud. Hakanud jõude seisvale maale rakendust otsima, jõuti teadlaste abiga järeldusele, et kõige mõistlikum variant on rajada sinna õunapuuistandus.

Print Friendly, PDF & Email