Ida-Saare vallad kutsuvad inimesi kodanikuks möllima (27)

KÕIKIDEST RAUDADEST: Pöide vallavanemal Andres Hansol on põhjust loota, et sissekirjutuskampaania tabab märki, kuid Orissaare vallavanem Vello Runthal pole selle tõhususes kindel. Foto on tehtud Orissaare militaarmuuseumis, kus sihikut aitab sättida Margus Sinimets.  IRINA MÄGI

KÕIKIDEST RAUDADEST: Pöide vallavanemal Andres Hansol on põhjust loota, et sissekirjutuskampaania tabab märki, kuid Orissaare vallavanem Vello Runthal pole selle tõhususes kindel. Foto on tehtud Orissaare militaarmuuseumis, kus sihikut aitab sättida Margus Sinimets.
IRINA MÄGI

Ida-Saare ühinejad käivitavad ilmselt juba lähinädalatel sissekirjutamise kampaania, et saada täis seaduses nõutud omavalitsuse minimaalne elanike arv – 5000.

Esmaspäevasel ühinemiskoosolekul arutasid Leisi, Orissaare ja Pöide esindajad lisaks ühinemislepingu täiendustele ja rahvaküsitluse ettevalmistamisele ka sissekirjutamise kampaania korraldamist.

Rahvastikuregistri andmetel oli kolme valla elanike arv selle aasta 1. jaanuari seisuga kokku 4798.

Puuduva pisut rohkem kui kahesaja elaniku saamiseks tehakse ilmselt juba lähematel nädalatel üleskutse inimestele end Ida-Saaremaa valdadesse sisse kirjutada.Üleskutse täpsem sisu selgub järgmistel ühinemiskoosolekutel.

Orissaare volikogu liige Maria Kaljuste tunnistas Saarte Häälele, et sissekirjutamise kampaaniast on räägitud juba ammu, aga kuni laua taga olid veel Valjala ja Laimjala, ei olnud rahvaarv probleem. Tema arvates on ka kahetsusväärne, et Valjala ja Laimjala volikogu ei andnud läbirääkimistelt lahkudes rahvale võimalust Ida-Saare valla loomise kohta arvamust avaldada. “Ma tean üsna paljusid, kes olid huvitatud väiksema valla sünnist siinpool saare otsas,” lisas ta.

Mis sissekirjutamisse puutub, siis nähakse potentsiaali kolme valla suvesaarlastes, õppurites, inimestes, kes on vallast lahkunud, aga ka naabervaldade elanikes. Kaljuste möönis, et kampaania võib kaasa tuua ka vastupidiseid näiteid ehk siis mõned inimesed võivad end kõnealustest valdadest ka solidaarsuse või protesti märgiks välja kirjutada.

Aga kui Ida-Saare valda isegi ei peaks sündima, siis kahjuks ei tule kampaania Kaljuste sõnul kindlasti mitte. “Sissekirjutamine on Saaremaale kasulik nii ehk teisiti, olgu siis tegu maksutuluga või emotsionaalsete sidemete taastamisega,” tõdes ta. “Süsteemi korrastame igal juhul.”

Kaljuste märkis veel, et seltskond, kes ühinemislepingut koostab, koosneb küll erinevatest inimestest, erinevatest piirkondadest, erinevatest parteidest, aga koostöö toimib hämmastavalt hästi. “Ja see annab lootust, et ka väikesel vallal on töö tulemuslikkuse osas potentsiaali küll,” sõnas ta. Kui sisseregistreerimise kampaania algab lähiajal, siis elanike arvamuse väljaselgitamine rahvaküsitlusel toimub 30. septembrist 3. oktoobrini. Lisaks küsitluspunktidele otsustati kasutada elektroonilise küsitluse ehk e-hääletamise võimalust. E-hääletamine kestab 30. septembrist 2. oktoobrini.

 

Print Friendly, PDF & Email