Saaremaa Kapa kabeturniir läks korda

Reedest pühapäevani peetud 52. Saaremaa Kapa kabeturniiril osales 19 Läti, seitse Eesti ja viis Vene kabetajat ja üks Leedu kabetaja.

Tuleb tunnistada, et Läti kabetajate keskmine tase on Eesti omadest kõrgem, mistõttu viimased siia turniirile “peksa saama” ei kipu. Ülaltoodu ei kehti meie heade naabrite hiidlaste tippkabetajate vendade Ristide kohta, kes mängisid sel turniiril esmakordselt 1970. a ja esinesid nüüdki väärikalt. Arvo Rist lõpetas turniiri kaotuseta, ent kuuest võidust ja 17 viigist piisas seekord vaid 7. kohaks, mis jäigi eestlaste parimaks.

Raivis Paegle Jekabpilsi võistkonnast võitis turniiri 17 punktiga, edestades punktiga Boriss Družininit Peterburist ja Andrei Naprejenkovi Peterburist, kes Bergeri koefitsiendi järgi olid vastavalt teine ja kolmas. Järgnesid: 4. Martinš Zigmars Junkurens Bauskast 15,5, 5. Viktor Makarov (Peterburi) 15 ja 6. Tatjana Teterina 14,5 punktiga.

Saaremaa võistkonna parimaks osutus Ivar Truu 8,5 punkti ja 18. kohaga, kes edestas Hans Pukki (7/22.) ja Jaan Truud (6,5/23.). Üks intrigeerivamaid küsimusi enne naiste turniiri oli, mida suudab näidata just avapäeval 26-aastaseks saanud suurmeister Sofia Morozova. Naiste turniir oli vähemalt sama tugev kui meeste oma ning eelmiste aastate paljukordsete võitjate Regina Pironeni (Bauska) ja Antra Valnere (Jekabpils) kõrge mängutase teada.

Siiski libises suurmeister esimese ringiga Pironenil poole ja Valnerel terve punktiga eest ning suurendas teise ringiga edu veelgi: Morozova – 11, Pironen – 10, Valnere – 9,5 punkti. Morozova jättis igati hea mulje ka suhtlemisel – meeldiv tagasihoidlik neiu.

Meie Inge Rootsil oli see esimene kabevõistlus üle pika aja ning tema kogutud 3,5 punkti ja 6. kohaga võib rahule jääda. Kõige tugevamate vastu ta ei saanud, kuid paari Läti meistrikandidaadiga käis päris karmilt ümber. Tugev Sankt-Peterburg juhtis ka juba esimese päeva järel, aga pärast Rumbenieksi ärakukkumist polnud võitjavõistkonnas enam kahtlust.

Paljukordne võitja Bauska kukkus vahepeal koguni neljandaks, kuid pühapäeval, kui Rumbenieks jälle täisjõus pingutas, suutis siiski teiseks tõusta. Peterburi lõpetas 58, Bauska 49,5 ja Riia VEF 48 punktiga. Saaremaa oli 25,5 punktiga kuues ehk viimane, kuid hea seegi, et üle hulga aja jälle täisvõistkond väljas oli.

Jaan Truu

Print Friendly, PDF & Email