Poolakad pidasid Kuressaare lossis missa

Laupäeva hommikul pidasid  Saaremaa ooperipäevadele saabunud Poola ooperisolistid ja orkestrandid Kuressaare lossi kabelis katoliikliku missa.

Poola Vabariigi suursaatkonna avaliku ja kultuuridiplomaatia spetsialisti Sławomira Borowska-Petersoni sõnul on missa toimumise lugu väga ilus ja liigutav. “Nimelt edastas Poola suursaatkond Saaremaa muuseumile Wrosławi ooperiteatri ühe solisti Zdzisław Madej’i, kes ühtlasi on ka katoliku kiriku preester, ja ooperipäevadele saabunud muusikute palve, et kas oleks võimalik Kuressaare lossi kabelis missat pidada,” rääkis ta.

Borowska-Peterson lisas, et vajalikud rekvisiidid missa läbiviimiseks – karikas, alba, stoola jm – laenati Tallinnast Püha Siena Katariina kabelist ja Kuressaare luteri koguduse õpetajalt Anti Toplaanelt. Gregooriuse koraali ja Poola traditsioonilise Maarja laulu esitas missa ajal eesti näitleja ja muusik Marius Peterson, kes seekordsetel Saaremaa ooperipäevadel astus üles avaetenduses, Ülo Kriguli “Luigeluulinnas”.

“Jutluse pidas Wrocławi teatri ooperisolist ja preester, professor Zdzisław Madej,” ütles Poola suursaatkonna kultuuridiplomaatia spetsialist. “Mõni aeg enne missa algust sai ta aga teada Saaremaa muuseumi endise töötaja Raul Salumäe suurest panusest Eesti ja Poola suhete arengusse. Seepärast oligi osa seekordsest jutlusest pühendatud Raulile ja vaimulik palvetas tema hingerahu eest.”

“Kuna mõte katoliiklikku missat pidada tekkis alles reedel, siis jäi meil vähe aega, et selle toimumisest ka Kuressaare avalikkust teavitada,” jätkas Poola dipolmaat Sławomira Borowska-Peterson. “Tõenäoliselt just sellega on ka seletatav, miks osalesid missal peamiselt poolakad.”

Ametlikest isikutest osalesid poola ja ladina keeles peetud jumalateenistusel Poola Vabariigi kultuuri- ja rahvuspärandi asekantsler Wanda Zwinogrodzka, sama ministeeriumi välissuhete osakonna juht Agnieszka Grunwald, Poola suursaadik Eestis T. E. Dr. Robert Filipczak koos abikaasaga ning Wrocławi ooperiteatri praegune direktor Ewa Michnik ja tulevane direktor Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Saaremaa muuseumi peavarahoidja Priit Kivi ütles, et tema mäletamist mööda on Kuressaare lossi kabelis varem katoliku missat peetud lossipäevadel. “Täpne aastaarv ei tule kohe meelde, kuid igatahes oli see enne 2010. aastat, kui meie kabelis pidas missa katoliku kiriku apostellik administraator Eestis Philippe Jourdan,” lisas ta.

 

Print Friendly, PDF & Email