Menuka esikromaani autor Liiva raamatukogus

pauts katrin

“Politseiniku tütre” autor, Muhus elav Katrin Pauts (pildil) esitles oma raamatut 27. juuli keskpäeval Liiva raamatukogus. Huvilisi oli kogunenud ligi kolmkümmend. Liiva raamatukogu juhataja Erika Pints tutvustas Saaremaa-teemalise põnevusromaani autorit kui Õhtulehe ajakirjanikku ja edukat teletoimetajat (Kanal 2), kes on lehelugusid avaldanud ka maakonna väljaannetes.

Katrin Pauts kõneles ise oma ilmunud raamatust küllalt tagasihoidlikult, selgitades, et ilmselt Saaremaa nimi müüb ja vahest on lugejal väljamõeldud asju mere taga lihtsam uskuda. Kirjanik tunnistas, et ta tegelastel prototüüpe ei ole, kuid oma teletöös on ta otsinud osalisi tõsielusarja ja näinud seinast seina modelle, kellest inspiratsiooni ammutada. Tähelepaneku üle, et ta romaan kasvab mitmekihiliseks, muheles Pauts, et vahest oma esimeses raamatus püüabki inimene kõike ära kirjutada, mis on kogunenud. Ajakirjanikutööd lubas ta teises raamatus rohkem kirjeldada.

Kirjanik suunaski vestluse lugejatega üsna varsti Muhu teemadele, kinnitades, et järgmise jutu tegevuspaik on Muhu. Pautsi huvitas ennekõike Aljava küla juures asuv Uku kivi. On iseäralik, et paljud, kes seda kivi enda jaoks avastama lähevad, ei leiagi seda üles, ekseldes mujal ringi.

Katrin Pauts elab Muhus ja on Uku kiviga seonduvatest lugudest väga huvitatud. Raamatuhuvilised pakkusid välja mõtteainet Muhu tumedamatest legendidest, alates Musta Mardi mäest, lõpetades Rässa lõkitsa ja kulda täis kiviaiaga. Pauts arvas, et pakutud ideedest saaks terve raamatu­seeria ja ta on valmis kirjutama nii palju, kui müüb: “Kirjandus sünnib sünergiast. Esimese raamatu pealt on lihtne müüa. Paraku peab vaatama, kuidas raamat müüb…”

Kirjastuselt Varrak on praeguseks Pautsi esikromaanist ilmunud juba kolm trükki, mis peegeldab erakordset lugejamenu. Samuti on Kadi raadios ja Vikerraadios raamatut loetud ette järjejutuna, tulekul on veel telesari peategelase Eva põnevatest seiklustest.

Kohtumiselt Liiva raamatukogus said mõtteainet nii küsijad-kuulajad kui ka kirjanik. Muu hulgas kõneldi Õhtulehes ilmumata jäävatest lugudest, tekstides esinevate loogikavigade ja stampväljendite väljatoimetamisest (ehk toimetaja, proovilugejate ja nõuandjate rollist), kriitikast, muhu keelest, klassikute lugude täiendamisest, mõtte väest jpm. Huvilised said osta raamatu ja paluda kirjaniakult autogrammi, samuti pakuti soolaseid ja magusaid suupisteid kohvi või tee kõrvale.

Kirjanik ei pannud sugugi pahaks, et teda oli kuulama tulnud ka inimene, kes mõrvadega põnevikke lugeda ei suuda – Katrin Pauts tunnistas, et tema ei jaksa jälle armastusromaane lugeda. Igale oma.

Anu Pallas

 

Print Friendly, PDF & Email