Kammerfest: Aegumatu Bach ja Clara sünnipäevakink

Homme 3. augustil kell 19 Kuressaare linnuses toimub XXII Kuressaare Kammermuusika Päevade järgmine kontsert: lavale astub Prantsusmaa keelpillikvartett Quatuor Varese. 2006. aastal asutatud koosseis, arvukate preemiate laureaat mitmetelt  mainekatelt konkurssidelt, on kontserteerinud üle Euroopa ja ka väljaspool seda ning pälvinud kõikjal  muusikakriitikute positiivse hinnangu. Tänasel kontserdil esitatava kolme kauni keelpillikvartetiga viiakse kuulaja omamoodi turneele barokist romantismini. Muuhulgas nt Robert Schumanni Keelpillikvartett nr 3 G-duur, mille esiettekanne 13. septembril 1842 oli kingitus tema naise Clara 23. sünnipäevaks. Küsisime Quatuor Varese  ansamblilt ka paar küsimust ja nad olid lahkesti nõus vastama.

Teie repertuaari hulk on tohutu suur! Kui oluline on teie jaoks veel uuKammerfestte teoste otsimine oma ansambli „pagasisse“?

Ansambel on leidnud enda jaoks hea tasakaalu: otsime ja omandame pidevalt uusi teoseid, samas kui mõned on esitusel juba aastaid. Keelpillikvartetile kirjutatud meistriteoste varamu on sedavõrd suur, et on lihtne leida järgmist teost, mida õppida  – erinevalt nt sooloinstrumentidest ei pea otsimiseks nii palju nö „kaevama“. Samal põhjusel on ülimalt põnev sukelduda uuesti mõnesse juba sissemängitud teosesse ja süüvida nendes üha sügavamale ja sügavamale – alati on põnev avastada, mida uut sealt seekord leiame!

Ansamblimäng eeldab superhead koostööd! Kas teose kallal töötades olete tihti ka eriarvamustel ning kas on lihtne leida ka kompromisse, kui tarvis?

Kompromisse peame pidevalt leidma – et olla kammermuusika seisukohast ja ka ajastust lähtuvalt võimalikud täpsed! Näiteks peame alati ühiselt leidma  kooskõlastama artikulatsiooni. Aga oleme üksteise osas kompromissi-altid.

Kui mitu korda nädalas te tavaliselt koos harjutate?

Nii tihti, kui võimalik! See tähendab: enamikel nädalapäevadel õnnestub meil see võimalus leida.

Kristi Hinsberg

Print Friendly, PDF & Email