Ajamaja galerii saab 10-aastaseks

KUNSTNIKUD: Kristiina Pärk ja Endla Tuutma avasid merekultuuriaastale pühendatud näituse.  IRINA MÄGI

KUNSTNIKUD: Kristiina Pärk ja Endla Tuutma avasid merekultuuriaastale pühendatud näituse.
IRINA MÄGI

Eile avasid kunstnikud Endla Tuutma ja Kristiina Pärk Ajamaja galeriis näituse “Mere värvid”. Tegu on omamoodi juubelinäitusega, kuna 6. augustil möödub kümme aastat päevast, mil Ajamajas avati esimene väljapanek.

Kunstikuraator Lii Pihl ütles, et kümne aasta jooksul on Ajamaja galeriil olnud paremaid ja halvemaid aegu. Väike murekoht oli varem valgustus, kuid Pihla sõnul on see probleem nüüdseks lahendatud, kuna galeriina kasutatav vestibüül on uue valgustuse saanud. Kokku on Ajamaja galeriis olnud 70 näitust, neist esimene oli maali- ja ehtekunstniku Ivar Kaasiku “Paaris ja paaritud”. Eile avatud näituse kohta lausus Pihl, et tegu on merekultuuriaasta väärilise väljapanekuga.

Endla Tuutma ja Kristiina Pärk elavad mõlemad Saaremaal, kuid on siia tulnud mujalt. “Mõlemad kunstnikud on tulnud Saaremaale mandrilt ning on pidanud end siin leidma ja omal kombel tõestama, üks varem, teine alles mõned aastad tagasi,” märkis Pihl. Nimelt on Endla Tuutma Saaremaal elanud juba 1989. aastast, mil ta kutsuti Saare maakonna peakunstniku ametisse. Eile avatud näitusel on Tuutmalt väljas akrüülmaalid, mille tegemise juurde jõudis ta alles eelmisel aastal.

“Tuul tekitab meis eufooriat ja paneb proovile meie jõu. Lainevaht inspireerib pitsikudujat ja laineloks paneb meid laulma. Meri annab leivakõrvast ja merest saab mõnele hingele haud,” mõtiskles Endla Tuutma oma tööde üle.

1971. aastal Tallinnas kunstnike perekonnas sündinud Kristiina Pärk on 2005. aastal lõpetanud Eesti kunstiakadeemia vabade kunstide teaduskonna maali eriala. Saaremaal elab ta Tagamõisa poolsaarel, mis on andnud talle inspiratsiooni meremaalide sünniks.

Näitusel avab Endla Tuutma mere nähtavat osa ja Kristiina Pärk mere peidetud poolt. Niisugune jaotus, kus üks maalis veealust ja teine veepealset maailma, oli kunstnike oma sõnul täiesti juhuslik.

Näitus jääb Ajamaja galeriis avatuks 5. oktoobrini.

 

Print Friendly, PDF & Email