Eestisse naasnud saarlane lükkas käima popi fotoäri

POPULAARSED FOTORUUDUD: Holger Kilumetsa sõnutsi on Arhiiv8 fotoruudud kohaldatud nt Instagrami piltide trükkimiseks. ERAKOGU

POPULAARSED FOTORUUDUD: Holger Kilumetsa sõnutsi on Arhiiv8 fotoruudud kohaldatud nt Instagrami piltide trükkimiseks.
ERAKOGU

Saaremaalt pärit noor kunstnik ja ettevõtja Holger Kilumets tegutseb selle nimel, et inimeste fotomälestused jõuaks digimaailmast pärisilma.

Foto- ja videokunstnik Holger Kilumets naasis hiljuti Suur­britanniast Eestisse ja asutas siin fotondusega tegeleva Arhiiv8. Tegutsenud on see praeguseks veidi vähem kui pool aastat. Kilumetsa sõnutsi on nende missioon luua vastukaaluks üha domineerivale digitaalmaailmale midagi käegakatsutavat ja jäädavat.

“Üritame seda teha läbi piltide, andes võimaluse lihtsasti ja mugavalt oma telefonis, arvutis või sotsiaalmeedias eksisteerivatest piltidest teha Polaroidi-sarnased valge raamiga fotoruudud,” selgitas Kilumets. See kõik toimub veebis, läbi Arhiiv8 kodulehe.

Teistest fotolaboritest erinetakse

Ehkki erinevaid fototeenuseid pakkuvaid ärisid jagub küll ja veel, on Kilumetsa ettevõttel kaks peamist omadust, mis neid oluliselt eristavad: kaasaegsus ning keskkonnateadlikkus. “Tundus, et fotolaborite pakutavad võimalused on jäänud suuresti samaks ajaga, kui pildistati 36 kaadrit filmile,” märkis noor ettevõtja.

Praeguseks on inimeste pildistamisharjumused radikaalselt muutunud – suurel määral fotosid tehakse telefonidega, pildistatakse sagedamini ja rohkem. Sotsiaalmeedia platvormid on tema sõnutsi muutnud, kuidas ja kellega pilte jagame, ning jätnud oma jälje fotograafiale üleüldiselt. “Näiteks Instagram on teinud traditsiooniliste ristkülikute asemel järjest levinumaks ruudukujulised fotod ja meie fotoruudud ongi kohandatud eelkõige just Instagrami piltide trükkimiseks,” kõneles Kilumets, kelle kinnitusel on Arhiiv8 kõige keskkonnasõbralikum lahendus fotode trükkimiseks. “Prindime kõik oma pildid hoolikalt valitud kõrgkvaliteetsele Rootsi metsadest toodetud keskkonnasõbralikule paberile.”

Suurbritannias tegutses Holger Kilumets fotograafi ja fotokunstnikuna. Küll aga puutus ta sageli kokku ka fotode trükkimisega näituste või raamatute tarbeks. Sealt saigi ta vajalikud teadmised fototrükitehnoloogiatest ning õppis hindama kvaliteetset trükki, mida nüüd ka läbi Arhiiv8 teistele pakkuda tahab.

Küsimus, miks ta ikkagi Eestisse tagasi otsustas tulla, on Kilumetsa sõnutsi keeruline. Ta möönis, et ega see lihtsalt tulnudki, aga lõppkokkuvõtteks oli tegureid mitmeid. “Eelmisel aastal hakkas tekkima soov midagi ise teha ja ette võtta ning Eesti tundus alustavale ettevõtjale parem paik,” arutles ta.

Ta oli Eestist lahkunud kohe pärast kooli lõpetamist ja iseseisvat täiskasvanuelu ei olnudki saanud siin proovida. “See hakkas mind huvitama – kuidas ma nüüd, olles veidi muutunud ja kogemusi kogunud, tuleksin toime Eesti keskkonnas.” Plaanid minna Suur­britanniasse olid Holgeri peas aga juba mitu aastat gümnaasiumiajast, ta õppis Kuressaare gümnaasiumis. Kohe pärast gümnaasiumi lõpetamist suunduski ta kõrgharidust omandama fotograafia ja videokunsti erialale University of Bedfordshire’i.

Nüüd on ta Eestis tagasi olnud natuke rohkem kui pool aastat ja kinnitab, et see on olnud väga huvitav aeg. “Paljud eestlastega seonduvad kombed, tavad ja ka veidrused olid vahepeal juba ununenud ning pidevalt on taasavastamist,” kinnitas ta. “Tunnen ennast siin endiselt veidi outsiderina, kuid iga päevaga läheb kodusemaks.”

Miks mitte tegutseda Saaremaalt

Saaremaal elas ta viimati viis aastat tagasi, aga tänu perekonnale käib ta siin ikka regulaarselt. Igapäevaselt ta siinseid uudiseid jälgida ei jõua, kuid tänu sotsiaalmeediale ja siinsetele tuttavatele kuuleb ta ikka siit ja sealt erinevatest sündmustest.

“Hästi lahe on näha, et põnevad ettevõtted nagu Boost Yourself saavad tänu e-kaubandusele Saaremaal tegutseda,” nentis Kilumets.

Praegu usub noor ettevõtja, et päriselt Saaremaale tagasi tulek jääb pigem ikka kaugemasse tulevikku, aga mine tea. Ta märkis, et tahtmine tagasi Eestisse tulla saabus samuti üsna ootamatult ja talle eneselegi üllatusena.

“Ja tänu sellele, et Arhiiv8 eksisteerib veebis, saaks ju selle lihtsasti Saaremaale ümber kolida ning seal edasi toimetada! Äkki tõesti…” mõtiskles ta. Pealegi on seni Saaremaalt huvi Arhiiv8 piltide vastu olnud Kilumetsa kinnitusel erakordselt suur. “Aitäh teile, saarlased, kes te seda uudset ettevõtmist olete juba toetanud.”

Print Friendly, PDF & Email