Politoloog: putš suunab Erdoğani Hitleri teele

KAS KULTUSE TEKE? Ehkki politoloogid ikka veel vaidlevad selle üle, kas nädal tagasi Türgis toimunud putšikatse oli võimude provotseeritud või mitte, on üsna kindel, et see sündmus andis president Recep Tayyp Erdoğanile hea võimaluse võimuohjad pingule tõmmata. NBCNEWS.COM

KAS KULTUSE TEKE? Ehkki politoloogid ikka veel vaidlevad selle üle, kas nädal tagasi Türgis toimunud putšikatse oli võimude provotseeritud või mitte, on üsna kindel, et see sündmus andis president Recep Tayyp Erdoğanile hea võimaluse võimuohjad pingule tõmmata.
NBCNEWS.COM

Võimalik, et nädal tagasi Türgis toimunud riigipöörde katse taga ei olnud president Erdoğan, ehkki ajakirjanduses on seda väidetud. Võimalik, et president ei teadnud sellest tõepoolest midagi. Üks on aga kindel – toimunu tuli talle kasuks.

Nii arvab Isanbuli lähistel asuva Sabanci ülikooli politoloogiaprofessor Ayse Kadioglu, kes võrdleb Türgis toimunud putšikatset Reichstagi hoone süütamisega 1933. aasta veebruaris Natsi-Saksamaal. Nagu teada, andis just see sündmus omal ajal Adolf Hitlerile vabad käed oponentide kõrvaldamiseks ja oma võimu kindlustamiseks.

Professor on veendunud, et ööl vastu laupäeva elas tema kodumaa üle ajaloolise déjà vu. Ta meenutab Reichstagi süütamist 1933. aastal. Sealjuures pole oluline mitte see, et mõlema riigi – nii Saksamaa kui ka Türgi – parlamendihooned said tugevasti kannatada. Tähtis on, et mõlemal juhul on toimunut varjanud saladuseloor ja et mõlemad sündmused tegid lõpu kodanikuvabadustele.

1933. aastal kasutas toimunut oma huvides ära Saksamaa kantsler Adolf Hitler. Ta peatas põhiseaduse kehtimise, purustas õiguskaitsesüsteemi ja koondas kogu võimu oma kätte. Praegu püüab Recep Tayyp Erdoğan teha sedasama tänapäeva Türgis, kirjutab Kadioglu veebilehel Opendemocracy.net ilmunud artiklis.

Mõnus kättemaks

Avalikkuse ees kiitleb Erdoğan võimalustega, mida äsjatoimunud putšikatse talle andis. Mitmed ajalehed kirjutavad, et ta nimetas seda suisa taeva kingituseks. Juba möödunud laupäeva pärastlõunal teatas BBC maailmateenistus, et Türgis on kinni võetud kuus tuhat inimest. Nende seas on kõrgeid ohvitsere ja 2700 kohtunikku. Selle nädala alguses tuli aga lausa vapustav teade – vahi alla on võetud üle tuhande kooliõpetaja.

Ühe hukkunu matustel andis Türgi riigipea selgelt mõista, et ihkab kättemaksu. Türgis viibivad välisajakirjanikud kirjeldasid, kuidas Istanbuli tänavatele ilmunud rahvamass karjus: “Me vajame hukkamisi!” Erdoğan lubas nende soovi täita. Ta ütles: “Demokraatlikus riigis ei saa valitsejad rahva tahet ignoreerida. Rahval on õigus seda nõuda.”

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email