Suvi tõotab Raunile neljandat niidet

SUUR SAAK: Kolmapäeval, kui Saarte Hääl Tanel Kirstuga vestlemas käis, niideti parajasti ristiku ja kõrreliste segu. MAANUS MASING

SUUR SAAK: Kolmapäeval, kui Saarte Hääl Tanel Kirstuga vestlemas käis, niideti parajasti ristiku ja kõrreliste segu.
MAANUS MASING

Piimakarja ja teravilja kasvatav Rauni Põllumajanduse OÜ alustas eelmisel nädalal teise niitega, kuid soodne ilmastik lubab ka kolmandat ja kohati isegi neljandat niitmist.

Kui tavaliselt on suve esimene niidetud hein alati parem kui teine niide, siis sel aastal on olukord ühistu noore taimekasvatusjuhi Tanel Kirstu sõnul vastupidine.

Esimest niidet alustati mai lõpus ja lõpetati juuni keskpaigas. Kirst märkis, et esimene niide, mis massi poolest oli küll väike, on proovide järgi siiski piisavalt kvaliteetne.

Teise niite rookasv oli Kirstu sõnul juba parem ja seega suurem ka niidetud rohu mass. Edasi läheb hein Kirstu sõnul rulli ja ladustatakse põllu äärde.

Teist niitmist aeglustab Kirstu sõnul veidi asjaolu, et eelmisel nädalal purunes traktori eesmine niiduk ning nüüd tehakse tööd vaid tagumisega. Tanel Kirst rääkis, et plaanis on teha ka kolmas niide.

“Kui jõuab, siis mõne koha pealt võib-olla isegi neljas,” sõnas ta. Rohumaad on Rauni ühistul 600 hektarit. Praegune olukord Eesti piimanduses mõjutab paratamatult ka Rauni ühistut. Tanel Kirst tõdes, et ega praeguse piimahinna tõttu ei ole kerge kellelgi. “Sellega on peaaegu võimatu tegutseda,” nentis ta.

Kannatavad ka Kirstu veebruaris tööleasumisel tehtud plaanid põllumaid uuendada. “Sa võid ühest otsast küll uuendada, aga teisest otsast võtavad sead üles,” ütles Kirst, kelle sõnul on metssead väga suur probleem.

Püsirohumaade tõttu ei saa maad ka üles künda ja teravilja maha külvata. “Tuleb ära kannatada, kuni mõni muutus tekib,” sõnas taimekasvatusjuht.

Teraviljamaad on ühistul Kirstu sõnul 350 hektari ringis.

Rauni ühistus tänavu veebruarist töötav Tanel Kirst nentis, et ei oska praegu oma töö tulemuslikkust veel hinnata.

“Seda peab sügisel vaatama, kas piimatoodang on kasvanud või mitte,” ütles Kirst, kuid oma tööga on ta seni rahul olnud.

Teraviljasaagikuse kohta märkis ta, et sel aastal rekordaastat küll ei tule, kuid võib rahule jääda. Kirst kinnitas, et ühistu töö läheb hästi ja tööd jagub.

Print Friendly, PDF & Email