Kummivilistamisest nii ja naa (18)

KUMMID

Eilses Saarte Hääles ilmunud uudis “Kummivilistajad häirivad öörahu” tõi üksjagu vastukaja, kus anonüümsed kommenteerijad võtavad sõna nii driftijate poolt kui ka vastu. Kas kummivilistamise probleem on üle paisutatud või mitte? Missugused on Saaremaa noorte autohuviliste võimalused hobiga tegelda ja oma masina võimed proovile panna?

Rainer AntsaarRainer Antsaar, Kuressaare politseijaoskonna juht:

Liiklusseaduse kohaselt peab liikleja olema hoolikas ja ettevaatlik ning tagama liikluse sujuvuse. Samuti peab liikleja vältima ohu ja kahju tekitamist. Liikleja peab olema viisakas ja teistega arvestama.

Kui tegevus toimub ajal, mil tänavad on tühjad ja teisi liiklejaid ei ohustata, tuleb kõne alla sõidukijuhi vastutus avaliku korra üldnõuete rikkumise osas. Avalikus kohas on keelatud avalikus kasutuses olevate asjade rikkumine ja ülemäärase müra põhjustamine, samuti peab arvestama inimeste puhkeajaga.

Asja rikkumise all mõistame driftimise käigus teekatte või selle märgistuse määrimist või liigkiiret kulumist. Kuna tänavate ehitusel ei ole arvestatud kiirendamisteks vajalike materjalidega, siis tekitab tee vale kasutamine varalist kahju. Teisalt tekib kahju keskkonnale, ehk sõidukijuht ei tohi tekitada oma sõiduki või muu seadmega liigset müra, tolmu või heitgaase, mida oleks võimalik vältida. Driftimine on ju siiski välditav ning tänavatel ei ole see mingilgi juhul õigustatud ega ohutu tegevus. Enda ja oma auto proovile panekuks on teisi ja ohutumaid kohti.

Driftimisel võib väike viga põhjustada suure kahju nii teistele kui ka juhile endale ning selline tegevus väljaspool selleks ettenähtud kohti ei ole ühiskonnas aktsepteeritav.

Kui inimesed märkavad enda ümber tegevusi, mis on ohtlikud ja/või rikuvad muul moel turvatunnet ja üldist heaolu, siis võiks sellest eelkõige politseile teada anda.

Praegu saame olukorda uurima hakata ja sellega seoses palume kõigil inimestel politseiga koostööd teha.

Hannes Rauk ja Taavo TennoHannes Rauk, Tenno autokooli sõiduõpetaja:            

Kuna mina ise seal ringtee lähedal ei ela, ei ole ma seda õhtust ja öist kummivilistamist kuulnud. Kusagil võiks noortel selline koht olla, kus mõõtu võtta, mõni suurem plats. Praegu muud võimalust peale ringi vist ei olegi. Kummivilistamiseks peaks olema mingi kõrvalisem koht. Kui driftimisega tegelda, siis liikluses seda teha siiski ei maksaks. Kardan, et need, kes trikitavad teiste sõidukite või inimeste läheduses, ei taju ohtu. Mulle endale pole õppesõitude ajal kummivilistamist silma hakanud, igasugu muid huvitavaid liigutusi küll, mis vahel liikluses tehakse. Näiteks seda, kui talvel libedaga autol meelega külg ette tõmmatakse. Siis on see küll probleem.

Avo Reimal vasakulAvo Reimal, Kuressaare noorte huvikeskuse autoringi juhendaja:

Kuigi ma ei ela nende ringteede lähedal, arvan, et see kummivilistamise probleem on ilmselgelt üle paisutatud. Mulle isiklikult ei ole küll silma jäänud. Mõni noor vahel laseb oma ketsi, aga mind see ei häiri.

Kuressaare noortel pole võimalusi oma autosid proovile panna – seda on mulle kurtnud ka autoringi poisid. Saaremaal, rääkimata linnast või linnalähedasest piirkonnast, pole ju kohta, kus saaks natukenegi kihutada või ringrajal sõita. Kõik ei jõua ka võistlustele minna. Õnneks on noortel see võimalus autoringis, seal natuke ikka teeme võistlusi.

Linnatänavale kummivilistamine ilmselgelt ei sobi. Ainuke võimalus oleks tekitada selleks mingi koht, mingi rada, aga see on finantside ja planeeringute taga kinni. Meil ju tahetakse teha ringrada lennuvälja juurde, aga selle kandi elanikud on vastu. Ilmselt ei olegi võimalik linna lähedale sellist rada teha.

Mina ise nooremana ketsi vilistamas käinud ei ole – pole päris minu ala. Mulle on pigem alati meeldinud metsa vahel kruusatee peal kiiresti sõita.

Kerly KaljulaidKerly Kaljulaid ehk Kiizume, Saaremaa BMW klubi asutaja:

Uudises oli üle paisutatud see, et IGAL öösel toimub Pika tn ringil driftimine. Kui see nii oleks, poleks seal ammu enam asfalti maas.

Saaremaa BMW klubi pole põhjust süüdistada. Iga liige vastutab ise oma tegude eest.

Ma ei eita, et klubiliikmete seas on punt, kellele meeldib autosid proovile panna, aga see seltskond on viie-kuue autoga. Ülejäänud klubiliikmed driftimisega avalikult ei tegele.

BMW klubis on liikmeid 389 – nemad omavad vastavat automarki.

Mina ise driftimisega ei tegele ega ole kunagi tegelenud, aga ma ei ole driftimise vastane, kui see kedagi ohtu ei sea.

Olen isiklikult uurinud võimalusi, kus saaks liikmed driftida ja kiirendada. Saaremaal pole kuskil võimalusi end proovile panna. Talvel saab seda teha mitteametlikel jääradadel, aga see on ka kõik. Mandril on võimalusi palju, tehakse üritusi jne. Saarel aga, isegi kui kuhugi küsima läheks, et kas on mingeid võimalusi sellist üritust teha, näidatakse ust. Kardetakse probleeme jne. Samas probleemid tekivadki võimaluste puudumisel.

PRAEGU VEEL PABERIL: Hetkel veel linnainsener Madis Piheli kaustades olev Smuuli ringi joonisest saab aimu, milline saab olema uus liiklusskeem. Foto: Tambet Allik

Madis Pihel, linnainsener, linnavalitsuse liikluskomisjoni liige:

Mina driftijaid näinud ei ole. Olen puhkusel, ei drifti linnas. Kindlasti on see ebameeldiv, kui koduakna all kummi vilistatakse. Selleks on politsei, kes nende vilistajatega tegeleb.

Oma auto proovile panemiseks tuleb noortel ikka kohta valida. Seda, kas Kuressaares või linna lähedal selliseid kohti on, ma ei tea.

 

Print Friendly, PDF & Email