Alaealise maksuorjus sunnib seadusi muutma (6)

Saaremaal tegutsevale FIE-st koolipoisile Timmo Koppelile on paljud maksude tasumisel abi pakkunud, alates rahast ja nõuannetest kuni lubaduseni lapsi koorivaid seadusi muuta.

Eelmisel nädalal avaldas Maaleht loo 15-aastasest koolipoisist Timmo Koppelist, kes koolivaheajal registreeris end FIE-ks, et hakata rannaalal loomi karjatama, paraku on igakuine 128-eurone sotsiaalmaksu nõue tema tegevusele suureks takistuseks saanud. Teemat kajastas ka Saarte Hääl.

Koppel tunnistas nädala möödudes Maalehele, et ta on ettevõtjate seast sõpru leidnud ja teda toetati natuke ka rahaliselt. Ta rääkis, et nüüdseks on raamatupidajad talle selgeks teinud, et alaealisena ta osaühingut asutada ei saa, nii jätkabki ta praegu FIE-na.

Timmo ema Silja Saar selgitas, et nende eesmärk ei olnud raha saada, vaid teadvustada avalikkust seaduseaukudest ja et selliseid seadusi on vaja muuta. Nimelt maksustatakse alaealisi, kes tahavad suviti tööd teha, praegu sotsiaalmaksuga, samas on neile ravikindlustus niigi tagatud. Samamoodi maksustati topelt ka Timmo Koppelit ainuüksi seetõttu, et ta registreeris end FIE-ks.

Maksuameti Saaremaa büroost teatati perele, et kui septembri alguses tuleb uus kvartalimaks, siis nad vaatavad, kuidas seda ajatada. Reformierakondlasest riigikogulane Kalle Laanet ütles aga, et vabariigi valitsusel ongi plaanis FIE-ndus üle vaadata. “Valitsuskoalitsioon arutab, kuidas vähendada FIE-nduse kui ettevõtlusvormi halduskoormust, et ei oleks vaja korjata kastide viisi arveid, vaid ostad teatud mahus majandustegevuseks litsentsi ja sul pole enam vaja midagi tõendada,” selgitas Laanet.

 

Print Friendly, PDF & Email