Kuidas pääseda eriarstile? (1)

KIIRABI 2016Lehelugejad kurdavad, et Kuressaare haiglas napib arste ja olemasolevategi vastuvõtule pääsemiseks tuleb kuude kaupa järjekorras oodata. Kuidas hindavad olukorda meditsiinivaldkonnaga seotud inimesed?                  

Ingrid HolmIngrid Holm, endine kiirabitöötaja:

See, et enne jõuab haigus hullemaks minna, kui lõpuks eriarsti juurde pääsed, on tõsine probleem. Ja siis arst imestab: kus te enne olite?!

Järjekorda panemise süsteemist ja sellest, miks järjekorrad nii pikad on, ei saa keegi aru. Haigla koridorid on tühjad, aga vastuvõtuaegu ei ole. Kindlasti on üks põhjus ka see, et haigekassa rahastab vaid teatud arvu vastuvõtte.

Kõigepealt tuleks selekteerida, kas inimesel on tingimata vaja eriarsti juurde minna, on tal vastav diagnoos või tahab ta lihtsalt end kontrollida lasta. Tähtsad on mõlemad põhjused, aga kui konsultatsioonile pääsemist ootab inimene sellise haigusega, mis vajab kiiret sekkumist, siis peaks talle võimaldama vastuvõtu esmajärjekorras. See oleneb aga ennekõike perearstist ja tema suhtumisest oma töösse. Meil on kõik kogemustega perearstid, kes peaksid suutma anda hinnangu, kellel on tarvis eriarsti juurde ruttu pääseda ja kellel mitte.

Praegu on suur osa neist, kes erakorralise meditsiini osakonda pöörduvad, tegelikult perearsti rida. Alati ei saa selles inimesi süüdistada – perearst peaks haigega nii palju suhtlema, et ta oskaks hinnata, kas haigel on vaja kiiresti eriarstile minna või mitte.

Eriarstide tasulised vastuvõtud on väga suur väljapääs, mida olen kasutanud ise ja ka teistele soovitanud. Maksad oma raha ära, pääsed ruttu konsultatsioonile ja hakkad kiiresti ravi saama.

Mari Soots

Mari Soots, perearst:

Alati ei ole tõesti lihtne eriarsti vastuvõtule pääseda. Mõnda eriala meie haiglas polegi ja ega kõiki ole meil mõistlik pidada ka.

Loomulikult on järjekorra pikkus probleem ja teravam eriti suvel, puhkuste ajal. Kui eriarstid juulis puhkavad, pole mul patsienti kuhugi saata.

Patsient tahab eriarsti juurde alati kohe. Arvan, et vahel tahavad inimesed eriarsti juurde ka siis, kui seda otseselt vaja ei ole ning nende probleemid saaks lahendada ka perearst.

Kui hädasti vaja, saab eriarsti juurde alati – kui perearst näeb, et inimesel on tervise­probleem, millega oodata ei kannata, saame kolleegidega kokku leppida.

Kui asjaga ei ole kiiret, lasen inimesel endal aja kinni panna. Uurin enne järele, kui pikk üldjärjekord on. Kui on kiire probleem, võtan kolleegiga ühendust.

Inimesed on ka mulle kurtnud, et vastuvõtuaega on raske saada ja samas on haigla koridorid tühjad. Ütlen seepeale, et koridorid on tühjad hästi korraldatud töö tõttu. Käid täpselt oma kellaajal ära ja tuleb järgmine inimene. Ei pea ju olema rahvamassi ukse taga. Kui kümme inimest ootab, on närvilised nii ootajad kui ka arst.

Inimesed on küsinud, et pääseks kasvõi tasulisse vastuvõttu. Eks mingil määral ole neist tasulistest teenustest kindlasti abi. Ikka odavam kui mandrile sõita.

Ema veidi nohust last on mugavam viia lasteaedaAngela Siinor, Siinorite Transportteenus OÜ juhatuse liige:

Rahulolematus meditsiiniga on alati olnud ja jääb. Patsient peab ka ise tark olema ja teadma, mida ta tahab.

Tean, et Kuressaares on probleem silmaarsti ja kopsuarstiga, aga see arstide puuduse ja järjekordade teema on palju sügavam, kui mina kommenteerida oskan. Mina püüan abivajajaid Tallinna arsti juurde sõidutades nii palju aidata, kui minu transport suudab.

Neid, kes lähevad Tallinna arsti juurde seepärast, et Kuressaares peab liiga kaua ootama, on väike protsent. Enamik läheb ikka saatekirjaga – meie oma arstid saadavad edasi, kui nad seda vajalikuks peavad.

marje nelisMarje Nelis, SA Kuressaare Haigla juhatuse liige:

Alates 1. juulist meie haiglas reumatoloog enam ei tööta. Kord kuus võtavad Kuressaare haiglas vastu kaks reumatoloogi Ida-Tallinna keskhaiglast, samuti neuroloog. Nende vastuvõtugraafikute eest vastutab ITKH, Kuressaare haigla osa on nende antud graafikusse ainult patsiente registreerida. Seetõttu ei tea registratuur alati kohe öelda, millal järgmine vastuvõtt toimub.

Kuna Kuressaare haiglas on eriarste enamikul erialadel ainult üks ja suvi on puhkuste aeg, on järjekorrad pikemad ja midagi ei ole teha.

Erakorralise meditsiini osakonda peaks patsiendid pöörduma vältimatu terviseprobleemiga. Sageli selgub aga, et tegemist on esmatasandi ehk perearsti kompetentsi kuuluva probleemiga. Kahjuks on siis juba kaotatud aega ja seetõttu võib järjekord olla pikk.

Suvel tuleb haiglast abi otsima lisaks maakonna inimestele palju turiste – selgi põhjusel on abivajajate hulk suurem. EMO-s on lubatud ooteaeg kuus tundi. Paralleelselt erakorralise vastuvõtuga töötab ka traumatuba, kus vältimatut abi saavad kohe need, kel on lahtised vigastused.


Saarlased eriarstiabist

  • Kõigepealt võtaks nende EMO järjekordadega midagi ette. Inimene võibki sinna reaalselt ära surra ja mitte kedagi ei huvitaks!
  • Tõstke parem meditsiiniinimeste palku ja korraldage haigla töö nii, et inimesed oleksid haigla teenusega enam-vähem rahul. Õnneks aitavad Tallinna eriarstid kohaliku haigla arstiabi kättesaadavust ja kvaliteeti parandada.
  • Tehke see registreerimine nii või naa, ega siis sellega arste juurde tule. Haiged inimesed peavad ikkagi ennast enne teatud arsti juurde pääsemist kasvõi surnuks ootama.
  • Paljudele eakatele ja vähekindlustatutele on Tartu/Tallinna arstiabi kättesaamatu, olenemata digiregistratuurist.
  • Iga kord, kui helistasin, siis kas ei teatud, millal mandri tohtrid tulevad, või olid ajad juba täis.
    Nädalake tagasi otsustasin hakata helistama iga päev, kuna viimasest visiidist oli möödas juba kuus kuud. Arstide kättesaadavusega on ääremaal ikka väga suured probleemid. Keegi ei tea, kas uusi arste tuleb ja millal. Loomulikult on hea see, et uued arstid on ilmselt väga kogenud ja haritud, kuid kui aega nende juurde on sisuliselt võimatu saada, siis positiivne efekt kahjuks puudub.
  • Kui möödunud aasta kevadel küsisin, millal saaksin lapse jaoks adenoidioperatsiooni aja, oli vastus, et enne aasta lõppu kindlasti mitte. Et helistagu ma mandri haiglatesse – äkki seal pääseb kiiremini löögile.
  • Mu vana tädi pääses eriarsti vastuvõtule ainult tänu tutvusele – sugulase sugulane on haiglas tööl.
Print Friendly, PDF & Email