Theresa May – kas tõusev täht Ühendkuningriigi poliitikas?

KUMMARDUS MONARHILE: Sel kolmapäeval pidi Theresa May tegema visiidi kuninganna Elisabeth II-le ja läbima kohustusliku käesuudlemise tseremoonia. Pärast seda sai temast Elisabeth II 13. peaminister.  STANDARD.CO.UK

KUMMARDUS MONARHILE: Sel kolmapäeval pidi Theresa May tegema visiidi kuninganna Elisabeth II-le ja läbima kohustusliku käesuudlemise tseremoonia. Pärast seda sai temast Elisabeth II 13. peaminister.
STANDARD.CO.UK

Ühendkuningriigi kauaaegne siseminister Theresa May sai sel nädalal riigi uueks peaministriks. Paljud poliitikavaatlejad on ristinud ta uduse Albioni uueks Raudseks Leediks ja peavad teda Angela Merkeli Briti kehastuseks.

59-aastasel uuel Raudsel Leedil olevat aga siiski üks ehtnaiselik nõrkus – nimelt meeldivat talle väga ekstravagantsed jalanõud. Tänu sellele veidrale kombele on ta korduvalt sattunud maailma juhtivate kõmulehtede Sun, Daily Mail ja Mirror esikaanele.

Nii näiteks ilmus ta üsna hiljuti ühele tooride partei ametlikule üritusele mustades madalakontsalistes kingades, mida ehtisid metallist ogad. Kas see oli avalik väljakutse võitluseks, esitasid tabloidid küsimuse.

Samas lisati aga, et erilisi väljakutseid ja võitlust koha pärast Theresa May ei vaja, kuna ta olevat täielik vastand suuremale osale Briti tegevpoliitikutest. Saksa telekanali Deutsche Welle veebiväljaanne ristis ta isegi Angela Merkeli kehastuseks Briti saartel.

Enesekindel, laitmatu käitumisega, äärmiselt töökas ja usaldusväärne inimene – nii iseloomustavad Theresa Mayd tema kolleegid konservatiivsest parteist. Enam-vähem samal arvamusel on ka need, kes tunnevad seda abielus, lapsi aga mitteomavat inglise vaimuliku tütart isiklikult.

Kas uus Raudne Leedi?

Theresa May on lõpetanud Oxfordi ülikooli. Seejärel töötas ta kuus aastat ametnikuna Inglise pangas. Briti siseministeeriumit juhib ta juba aastast 2010, mis olevat omamoodi rekord ja kutsub paljudes esile vaimustuse – Ühendkuningriigis ei olevat teist sellist isikut, kes oleks selles raskes ja mehisust nõudvas ametis sedavõrd kaua vastu pidanud.

See ongi vist üks põhjus, miks paljud on hakanud teda võrdlema Raudse Leediga – legendaarse peaministriga 1980. aastatest Margaret Thatcheriga. Säärane otsekohene võrdlus olevat aga Theresa May seltskonnas nii mõnigi kord piinlikku olukorda pannud.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email