Bussiturist Saaremaal – raske ülesanne (16)

BUSSE POLE: Turismiinfo praktikant Age Antonenko pidi Hannah McGrathile ja Thomas Howardile kahjuks selgitama, et bussidega reisides Saaremaal kiiresti kaugele ei jõua. KRISTINA MÄGI

BUSSE POLE: Turismiinfo praktikant Age Antonenko pidi Hannah McGrathile ja Thomas Howardile kahjuks selgitama, et bussidega reisides Saaremaal kiiresti kaugele ei jõua.
KRISTINA MÄGI

Paar aastat tagasi tuli Kuressaare turismiinfopunkti kaks Austria tüdrukut, kes tahtsid bussiga sõita paari-kolme kohta Saaremaal. Paraku olid need kohad bussiga üsna raskesti ligipääsetavad. Esimese teate, et sinna bussiga ei saa, elasid nad veel üle. Teist kuuldes olid juba rahulolematud. Kolmandat eitavat vastust kuuldes teatasid kurjalt, et saarlased võiksid reisiportaalidesse ja turismiraamatutesse selle siis kirja panna, et Saaremaal bussiga mitte kuskile sõita ei saa.

Saarte Hääl viskas samuti pilgu Saaremaa kaardile ja mõtles, kuhu tahaks bussiga sõita. Turismiinfost saime lahked vastused. Välja jätsime üsna tihti ettetuleva variandi “tahaks lihtsalt mööda saart sõita ja vaadata”. Selge on ka see, et üle ühe sihtkoha bussiga eriti ei külasta. Seda põhjusel, et marsruudid lihtsalt ei klapi. Igasse punkti
sõitmiseks tuleb ikka ja jälle Kuressaarde tagasi sõita.

Kurioosum number 1: Saaremaa ühe kuulsama vaatamisväärsusega tutvuma saad bussiga kord nädalas. Tagasi ei saa kunagi.

Saaremaa tituleerib ennast ikka ja jälle turismimaakonnaks. Samas puudub meil sisuliselt võimalus avastada saare kauneid paiku, kasutades ühistransporti. Siinkohal tuleb muidugi aus olla ja märkida, et ühistransporti kasutades pole juba ammu võimalik väga paljusid kohti avastada. Ka neid, kus vaatamisväärsusi pole.

Kohalik turismiinfo peab suvel üsna iga päev üllatunud turistidele seletama, et bussiga liiklemine on siinmail keerukas. Näiteks seda, miks ei ole võimalik sõita Hiiumaalt bussiga otse Saaremaale ehk kasvõi siis Triigist Kuressaarde.

Üllatunud turistidele seepärast, et tegelikult peetakse bussiliiklust mujal maailmas just üheks kõige lihtsamaks ja mõnusamaks viisiks, kui tahad oma käe peal ringi liikuda.

Neljapäeval sattusid Kuressaare turismiinfopunkti USA-st San Franciscost pärit Hannah McGrath ja Thomas Howard. Tahtsid sõita bussiga Harilaiule. Loomulikult said nad vastuse, et see pole võimalik. Ameeriklased on muidu kõvad bussisõitjad. Osaliselt on see tingitud ka juhusest.

Reisivad juba aasta mööda ilma. Alustasid Lõuna-Ameerikast, kuid seal varastati nende dokumendid ära. Passid saadi saatkonnast uued, kuid juhilube mitte. Nii nad sõltusidki bussidest. Kuna Hannah oli mõnda aega Inglismaal elanud, siis teadis ta, et Euroopas on ühistranspordiga lihtsam liikuda ja seal on ka vahemaad lühemad. Tuldigi Euroopasse.

Lääne-Euroopas on nende sõnul bussiliiklus ka väiksemates kohtades väga hea. Keerulisemaks kippus asi alles Baltikumis.

Täispikk reportaaž ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email