Vabatahtlik töö pakub kasulikke kogemusi

TEATER SÜDAMES: Elli Tänavotsa ja Helen Pilve koostöö sujus möödunud talvel nii hästi, et sel talvel on oodata koostöö jätkumist. MAANUS MASING

TEATER SÜDAMES: Elli Tänavotsa ja Helen Pilve koostöö sujus möödunud talvel nii hästi, et sel talvel on oodata koostöö jätkumist.
MAANUS MASING

MTÜ Saaremaa Teater juhatuse esimehe Elli Tänavotsa varasemad positiivsed kokkupuuted Eesti töötukassaga lõid aluse harrastusteatri ja töötukassa koostööle ja seda vabatahtlike töö osas.

Elli, kes on töötukassa abiga tööd otsinud kahel korral, selgitas, et Saaremaa teatris saab tasu vaid lavastaja. Otsest palka aga kellelegi ei maksta, kuna siis poleks enam tegu harrastusteatriga, märkis ta. Niisiis püsib teater vabatahtlike töö najal. Ka praegu otsitakse piletimüüjaid, kostümeerijaid, grimeerijaid jne.

Elli lisas, et Saaremaa teater pole ainuke MTÜ Saaremaal, kelle kuulutus töötukassa lehel üleval on. “Me pole ainukesed, aga me ajasime asja nii kaugele, et saaksime toetajate logode seas kasutada ka töötukassa logo. Tahtsime väärtustada seda, et nemad väärtustavad vabatahtlikku tööd,” selgitas ta.

Juunis asus Saaremaa teatris vabatahtlikuna tööle Kaidi Liivas. Uut tööd on ta otsinud märtsist alates, kuna tema eelmine töökoht koondati. “Eks ma otsin palgalist tööd ka edasi, aga et mitte lihtsalt kodus olla ja teha midagi kasulikku, mõtlesin, et tahaks sellist vabatahtlikku tööd, mis mulle ka midagi annab,” selgitas Kaidi ja lisas, et soovituse vabatahtliku töö peale mõelda, sai ta töötukassast.

“Mind ei heiduta, et ma palka ei saa, kuna usun, et õpin seal üsna palju juurde ja hoian end värskena,” lausus Kaidi, kelle peamine ülesanne on tegeleda Saaremaa teatri kodu- ja Facebooki lehega. Samuti on ta abiks etendustel.

Oluline boonus

Töötukassa kaudu vabatahtliku töö tegemine tähendab kuni kolme kuu pikkust lepingut. Selle aja jooksul maksab töötukassa stipendiumi 3,84 eurot päevas ning sõidu- ja majutustoetust 10 senti ühe kilomeetri eest, kuid mitte rohkem kui 26 eurot päevas. Kaidi sõnul ei ole nimetatud summad põhjuseks, miks tema vabatahtlikku tööd teeb, kuid abiks on toetus ikkagi. Näiteks tuleb Kaidil töö tõttu tihtipeale Vikile sõita.

“Ma ise ei oleks osanud seda küsidagi,” märkis Kaidi, kellel on hea meel, et talle vabatahtliku töö võimalust tutvustati. Ta lisas, et üks tema lähedane, kes on Tallinnas töötu, pole sellisest võimalusest kuulnudki. “Eks see vist oleneb konsultandist,” arvas ta.

Lisaboonusena avastas Kaidi, et vabatahtliku töö võib tal aidata ka ülikooli sisse saada. Nimelt on Tallinna ülikooli haridusteaduste instituudis tänavu esmakordselt võimalik saada sisseastumisel lisapunkte vabatahtliku töö kogemuse eest. Selles instituudis tahab Kaidi õppida kutsepedagoogikat.

Kaidi sõnul jätkuvad konsultatsioonid töötukassas endistviisi ka pärast vabatahtliku tööga alustamist. “Süsteem toimib ikka samamoodi edasi. Iga kuu käin ennast näitamas ja rääkimas, kuidas tööotsingud lähevad,” selgitas ta.

Möödunud talvel oli töötukassa kaudu Saaremaa teatris vabatahtlikuna tööl Helen Pilv. Lisaks muudele toimetustele lõi ta kaasa ka näitlejana. Erinevalt Kaidist ei kuulnud Helen vabatahtliku töö võimalusest aga töötukassast, vaid Elli Tänavotsa käest. Kuna Helen oli aga töötuna arvel, oli tal võimalik vormistada end vabatahtlikuks töötukassa kaudu. Sarnaselt Kaidiga sõlmiti kolme kuu pikkune leping.

“Eks ma olen selline talvetöötu olnud,” nentis Laimjalas elav Helen, kes suvisel ajal on töötanud aednikuna. Kodu- ja naabervaldadest ta talvisel ajal aga tööd leidnud ei ole ja nii on Helenil tulnud mitu talve kodus veeta.

“Ma olin kolm või neli talve järjest kodus olnud ja sel talvel tundsin, et enam ei suuda,” tõdes Helen.

Seega hakkas ta uurima erinevaid võimalusi, mida talvel teha, ja nii sattuski ta Saaremaa teatrisse. “Elan päris kaugel, aga Elli teadis, et töötukassa võib toetada sõidurahaga ja maksta ka päevaraha,” märkis Helen.

Kuigi Heleni leping sai läbi juba mitu kuud tagasi, plaanib ta vabatahtlikuks minna ka sel talvel, seekord ilma töötukassa toetuseta.

“See hoidis mu elurõõmu üleval. Läksin alati hea tundega ja isegi kodus öeldi, et ema, sa oled palju rõõmsam,” meenutas Helen positiivset kogemust.

Praegu Helen töötuna enam arvel ei ole, kuid samas kohas, kus varem, ta aednikuna ka ei tööta. “Mõtlen hetkel, kuidas edasi,” sõnas Helen, kel aktiivsusest juba puudu ei tule. Võõras pole talle ka maalritöö ja muud tööd sisekujunduse osas. Helengi otsib edasi stabiilset palgatööd.

Kuusteist partnerit

Töötukassa Saaremaa osakonna juhataja Ave Reimaa-Lepiku sõnul on töötukassal Saaremaal praegu 16 lepingulist vabatahtliku töö partnerit, kellest viis on mittetulundusühingud.

“Meie partnerid pakuvad tegevust nii aastaringselt kui ka konkreetsete ürituste ajaks. Praegu on näiteks võimalus osaleda Kuressaare merepäevade ettevalmistamise ja läbiviimisega seotud töödes,” lisas ta.

Töötukassa teenuste osakonna peaspetsialist Kaia Savisto selgitas, et vabatahtlik töö on üks võimalik viis, mis aitab inimesel tööle asuda. “Kui miski takistab inimesel töö leidmist, näiteks tuleks tal oma oskusi– sealhulgas suhtlusoskust, täiendada ja seda saaks teha vabatahtlikuna töötades– soovitame tööotsijal kindlasti vabatahtlikku tööd proovida,” selgitas ta.

Savisto lisas, et vabatahtlikud saavad hea töökogemuse, mille saab märkida ka oma CV-sse.

Kaia Savisto sõnul on kolm kuud piisav aeg selleks, et tööotsija saaks vajalikud oskused ja valmistaks end tööeluks ette.

“Kui vabatahtliku töö intensiivsus on madalam, näiteks üks kuni kaks korda nädalas, saab vabatahtlikku tööd teha ka pikema perioodi jooksul,” märkis ta.

Üldjuhul võib töötu osaleda töötukassa kaudu vabatahtlikul tööl maksimaalselt kuni kolm kuud järjest ja mitte sagedamini kui neli korda nädalas. Vabatahtliku töö otsene eesmärk ei või olla majandustegevus, tulu saamine või tööjõukulu kokkuhoid. Lisaks ei saa vabatahtlikuna teha tööd, mille tegemiseks kasutatakse tavaliselt palgalist tööjõudu. Töötukassa on vabatahtlikku tööd toetanud 2010. aastast alates.

Print Friendly, PDF & Email