Suitsu, pauku ja muudki veel (1)

KINDLUST VALLUTAMAS: Narva klubi Preobraženski polk etendab rahvale kindluse vallutamist. Foto: RAUL VINNI

KINDLUST VALLUTAMAS: Narva klubi Preobraženski polk etendab rahvale kindluse vallutamist.
Foto: RAUL VINNI

Nädalavahetusel toimunud Kuressaare lossi päevad pakkusid elamusi igas vanuses külastajatele. Nii võis osa saada näiteks suurest Põhjasõja lahingust, kuulata lugusid vanadest aegadest ja nautida keskaegseid tantse ning laule.

Saaremaa muuseumi kultuurharidustöö osakonna juhataja Anna-Liisa Õispuu sõnas Kadi raadio saates “Keskpäev”, et teeb suure kummarduse kaupmeestele, käsitöömeistritele ja kõigile toidu pakkujatele. Ta lisas, et külastajad võtsid uuendused väga hästi vastu. Sel korral oli suuremat rõhku pandud ka pühapäevasele programmile, mil tegevus toimus lossis sees.

“Seal sai sellise uue tunde, kui lossi siseõues aegadetagustes riietes preilid tantsivad ja muusikud mängivad,” sõnas Õispuu. Tema kinnitusel oli tagasiside üritusele igati positiivne, paljud pered veetsid lossihoovis lausa terve päeva. Külastajate hulk ei ole Õispuu sõnul veel teada, kuna ürituse tulu on alles selgitamisel. Järgmise aasta lossipäevi hakatakse aga planeerima juba augusti algul.

Rüütlite turniir

Reede õhtul alguse saanud üritus avati väärikalt ja traditsiooniliselt kahuripaugu ja ilutulestikuga, millele järgnes vaatemänguline Madli Luugi liivamaalietendus kindluse seinal. Laupäeval toimunud suursugusel Arensburgi rüütlite turniiril võisteldi näiteks vibulaskmises, odaviskes ja piigivõitluses. Neljanda koha ning publiku suure poolehoiu saavutanud Hiiumaa rüütel Priidu Tikk arvas, et turniir läks olenemata hobuse tujukusest igati korda. Taolistel üritustel rüütlina osaleb Tikk aastas vaid korra ja sel aastal just Kuressaare lossi päevadel. Hobuste treenimise ja karjaajamisega tegeleb ta igapäevaselt aga Hiiumaal Kassaris. Rüütli ja hobuse tõetruu kostüüm on Tiku kinnitusel valminud tema enda ning tuttavate koostöös. Hiiumaad esindasid turniiril lisaks Priidu Tikule ka tema vennad rüütel Joosep ja rüütel Taavet.

Lossihoovis kohalikust toorainest ja käsitsi valmistatud võileibade ja burgeritega kaubelnud Evelin Ilves kinnitas, et müük läks tõesti hästi ning järjekord oli kogu aeg pikk. Kõige populaarsem oli tema sõnul siiakala, mis ei ole igapäevaselt väga kättesaadav. Ilvese üllatuseks said varutud šokolaadileivad otsa juba laupäeva lõunaks. “Saarlased on nii šokolaadileiva sõbrad,” kinnitas ta. Kuressaare lossi päevadel on Ilves esimest korda. Siia sattus ta Dereku Burgeri omanike kutsel. Ilves kinnitas, et suvel on Saaremaal hästi mõnus. “Tõesti kohe, kui saare peal maabud, see on nii teistsugune energia. Kuidagi selline rahu ja valgus,” ütles Ilves.

Tasus tulla

Pärnust pärit kaupleja Carli sõnul oli müük laupäeva keskpäevaks väga hästi läinud. Kõige suuremaks hitiks olid tema sõnul magusad meemandlid. Kuigi Carl väisas üritust esimest korda, arvas ta, et kindlasti tasus lossipäevadele tulla.

Kuressaare lossi päevi külastanud Anneli jäi üritusega igati rahule. “Vahepealsetel aastatel jäi üritus minu jaoks natuke kesiseks, aga sel aastal jagus küll tegevust kõigile,” lausus ta. Samas lisas ta, et kuna ilm oli suurepärane, oleks rahvast võinud siiski veel rohkem olla. Piletihind viis eurot oli tema sõnul seda väärt, kuna terve päev täis erinevaid üritusi nõuabki raha.

Tiina Nõmm

 

Print Friendly, PDF & Email