Sotsiaalministeerium ja haigekassa on teinud valitsusele ettepaneku hakata tuleva aasta 1. juulist maksma täiskasvanutele aastas 30 eurot hambaravihüvitist. Mida arvavad sellest plaanist Saaremaa hambaarstid?
Sergei Bortnikov, SB Dens OÜ: Ma ei usu, et kui hüvitist maksma hakatakse, see mulle patsiente juurde toob. Patsiendid, kes käivad, käivad edasi. Need, kes tahavad regulaarselt lasta oma hambaid uurida, tulevad ka ilma kompensatsioonita.
See hüvitis on nii väike, et lõhnab populismi järele. Aga kes teab, võib-olla tõesti paneb see inimesi vähemalt kontrolli tulema.? Selle raha eest saab uurida, mis suus toimub, aga kahjuks mitte rohkem. Ülevaatuse saaks teha ja vähemalt raviplaani paika panna, teha panoraam-
röntgenpildi. Kui panoraamröntgenpilt on tehtud, siis pool diagnoosi on valmis. Ravimiseks on see summa liiga pisike. Hambakivi eemaldada ehk saaks.
Meeri Koppel, Luukas K.K OÜ: Hüvitisest on abi igal juhul. Oma tervisest hooliv inimene külastab aastas vähemalt korra hambaarsti, saades selle 30 euro eest ülevaate oma hammaste ja suuõõne seisundist.
Hüvitis tuletab isegi meelde, et viimasest hambaarsti külastusest on aasta möödunud. Hüvitise suurus võiks olla vähemalt 50 eurot, mis võimaldaks teostada konkreetseid raviprotseduure, näiteks hambakivi eemaldamine, hambakaariese ravi.
Liina Kaar, Sardent OÜ: Nii palju, kui teemasse süvenenud olen, saan aru, et seda summat raviks ei saagi kasutada, vaid see ongi profülaktikaks mõeldud. Inimene käib kontrollis, saab teada, milline on tema hammaste seisukord ja mida on vaja teha – sinna see raha kulubki.
Mina leian, et see 30 eurot ei ole inimeste jaoks väga motiveeriv summa. Seda, et see patsientide tulva kaasa toob, ma ei usu. Need, kes oma hammaste eest hoolitsevad, käivad hambaarsti juures niikuinii. Ja neid, kes ei käi, ei meelita ka see hüvitis.
Milline oleks paras hüvitise suurus, ma öelda ei oska – see on nii individuaalne ja peaks võib-olla lähtuma sellest, mida on vaja teha.
Kui hüvitise suurus oleks näiteks 100 eurot – miks mitte? See kindlasti motiveeriks neid inimesi rohkem, kes hambaravi vajavad. Selle raha eest saaks kaks-kolm hambaauku kindlasti parandatud.
Reena Reinväli, Kuressaare hambapolikliiniku juhataja, ortodont: Kuna see hüvitise teema on alles nii uus, ei oskagi midagi arvata.
Hambaarstid pole veel sellega õieti kursis. Praegu pole veel päris täpselt teada, mis tingimustel inimene seda hüvitist kasutada saab.
Nii palju, kui lugenud olen, kõigi hambaraviteenuste puhul see hüvitis arvesse ei lähegi.
Hambaarstide liit on teatud tööd välja valinud, mille puhul seda hüvitist kasutada saab, aga milline täpselt see loetelu on, ma ei tea. Ilmselt selguvad need asjad aasta lõpupoole.
Iga summa on tore, mis riik annab, aga kas see motiveerib inimest rohkem hambaarsti juurde tulema? 30 eurot on väike summa.
Selle raha eest saab hambaarsti juures ära käia, lasta hinnata oma hammaste seisukorda ja näiteks röntgenpildi teha. Aga ravi jaoks sellest ei piisaks.
Mina leian, et kes käib oma hambaid kontrollimas ja ravimas, teeb seda niikuinii. Ja kes ei käi, ei hakka seda tegema ka hüvitise pärast.
Mai-Liis Soomets, AS Hanvar: Ma arvan, et suurem osa kasutavad antud hüvitise küll ära, kuid ilmselgelt on see summa enamuse inimeste jaoks liiga väike.
Inimesed, kes niigi käivad regulaarselt hammaste profülaktilises kontrollis ja tavaliselt ravi ei vaja, saavad sellest hüvitisest kasu küll, kuna hüvitise suurus katab esmase diagnostika ning nende patsientide iga-aastase hambaarstil käimisega seotud kulu.
Paraku on nii, et enamus inimesi satub hambaarsti juurde alles siis, kui on tekkinud mingi probleem ning antud hüvitis katab taas kord vaid esmase diagnostika (läbivaatus, röntgen jms) ja tuimestuse.
Suurema osa ravi eest tuleb ikkagi endal maksta. Usun, et taoline hüvitis on loomulikult parem kui mitte midagi, aga selle tõttu inimesed hambaid ravima ei jookse.
Hüvitise suurus võiks tegelikult olla seotud ikkagi maksuvõimega ning see on ju kõigil erinev. Seega, iga inimese puhul võiks olla erinev hüvitise suurus.
Selline oleks ideaal, et hambaarst teeb patsiendile raviplaani koos sellele kuuluva üldsummaga ning patsient saab lõplikust summast mingi protsendi hambaravihüvitist.
No on ikka ahned tegelinskid need hambaarstid! Nii, et arst vahib pool minutit patsiendi hambaid, ja sina õnnetuke käi selle eest välja 30 eurot! Ning kindlasti virutavad juurde veel visiiditasu. Äärmiselt suur nahhaalsus, julgen küll seda öelda!
Tundub, et pandagu see toetus nii suureks kui tahes, neile ahnetele jääb ikka väheks! Istuvad pigem ilma tööta, kui inimese hamba 30 euro eest ära parandavad!
Vaat tulen konkreetse hamba parandamise sooviga, ei tahagi, et hambaarst teisi hambaid vahiks, ja 30 euro eest SAAB küll üks hammas ära ravitud. Jääb ülegi veel, mis te vassite. Väga ahneks on ikka hambatohtrid läinud!
Konkreetne juhust enda taskust võtta.Jah, mõni vanem nõukaaegne arst on veel eriti kavala töövõtetega,paneb lihtsalt juurde mõtetuid protsetuure,et hinda kasvatada.Oli minul endal ühe tohtriga konkreetne juhus,millest tookord informeerisin ka juhatajat.Jätan selle vanema arsti nime siin mainimata,(V)aga elus ei lähe tema juurde enam.Lõpptulemuseks oli suur AUK!Ja olen ka teistelt kuulnud sama arsti kohta anoloogseid hinda kasvatavaid võtteid!Minu klassiõde koges seda umbes kuu aega tagasi,hoiatasin teda enda kogemuse põhjal.Niipalju siis korralikust hambaravimisest ja sellest halenaljakast hüvitisest!
on need, mis kulutavad sellest 30-st juba poole.
kui üle 30-st hambast on veel vaid 3 tk suus ja sa oled sadu kordi arstil käinud ,siis ikka seletatakse mis ja kuidas ja “konsultatsiooni ” eest maksad ka vähemalt 5 eurot(oli mõned aastad tagasi,võib-olla on nüüdseks juba summa suuremgi).
Uskuge või mitte, aga arsti aeg ka maksab!
Enamus Eesti inimesi ei teeni päevas ka 30 eurot. Eile õhtul oli TV3-es küsitlus, et kas inimesed saavad endale hambaarstile minekut lubada. Kes vaatas, see teab, et ainult 13% inimesi saab endale hambaarsti külastust lubada, 87% ei saa. Lihtsalt uskumatult kole tulemus.
irw palju need tohtrid tasku ajavad,
30 euro pole mingi abi ega raha ?
Teile tohtrid ei ole 30 euri midagi,
ujute rahas,
tänu lagunenud hammastele!
Harvad korrad kui kolme kümpsiga korra eest hakkama saab, enamasti laksatakse ikka selline viis kümpsi korra eest.Teine mees peab terve päev rasket tööd rassima nii et silmad higistavad ja siis võibolla saab sama summa mis ta hambaarsti juures kulutab kahekümne mintsaga.Loomulikult on kolmekümne eurtsine toetus aastas nagu tilk kust meres.