Putini vale 1500 kilomeetrist (1)

PEITUSEMÄNG KULTARANTAS: Kohtumisel Soome presidendi Sauli Niinistöga (vasakul) väitis Vladimir Putin kindlalt, et Venemaa on väed Soome piirist kaugele sisemaale viinud. Vaatlejad kalduvad arvama, et tegemist oli teadliku valega.  Foto: Finlandtoday.fi

PEITUSEMÄNG KULTARANTAS: Kohtumisel Soome presidendi Sauli Niinistöga (vasakul) väitis Vladimir Putin kindlalt, et Venemaa on väed Soome piirist kaugele sisemaale viinud. Vaatlejad kalduvad arvama, et tegemist oli teadliku valega.
Foto: Finlandtoday.fi

Soome uudisteagentuurile Suomi Tietotoimisto (STT) intervjuu andnud sõjalised eksperdid on üksmeelsel seisukohal – Venemaa presidendi suurejooneline avaldus, et tema juhitav riik on oma relvajõud Soome piiridest 1500 kilomeetriti kaugusele tõmmanud, on täielik vale. 

 

Juulikuu esimesel päeval külastas Venemaa president Vladimir Putin meie põhjanaabrit Soomet, kus kohtus oma kolleegi Sauli Niinistöga. Kahe riigipea läbirääkimised toimusid Soome presidendi luksuslikus suveresidentsis Kultarantas. Läbirääkimistele järgnenud pressikonverentsil üllatas aga Kremli peremees teda kuulama tulnud ajakirjanikke avaldusega, mille kohaselt olevat Venemaa oma armee Soome kui NATO-sse mittekuuluva riigi piiridest 1500 kilomeetri kaugusele sisemaale viinud.

“Ma juba ütlesin, et me võtsime vastu otsuse ja teostasime selle: nimelt viisime oma relvajõud Soome piirist 1500 kilomeetri kaugusele,” ütles Putin, kui rääkis pingetest Venemaa ja NATO suhetes.

Paljudes ajakirjanikes kutsus säärane avaldus esile hämmingu – viia väed Soome idapiirist 1500 kilomeetri kaugusele tähendab viia need kuskile Moskva taha. Võrdluseks olgu siinjuures kohe ära toodud, et Venemaa kahe suurema linna Peterburi ja Moskva vahemaa mööda kiirraudteed on veidi üle 700 kilomeetri, linnulennult on aga see veelgi lühem.

Eksimine on välistatud.
Ajaleht Keskisuomalainen kirjutab, et kui see suisa uskumatuna tundunud number oleks pressikonverentsil kõlanud vaid üks kord, oleks võinud arvata, et Kremli peremees eksis. Putin kordas aga seda arvu vähemalt kolm korda.

Selle nädala alguses püüdsid sellele veidrale avaldusele mingitki ratsionaalset selgitust leida nii Venemaa enda kui ka Soome ajalehed. Sel eesmärgil pöördusid ajakirjanikud mitme meie idanaabri kõrge riigiametniku poole.

Nii näiteks jagas Venemaa presidendi administratsiooni juht Sergei Ivanov sel teemal kommentaare Moskvas ilmuvale majandusväljaandele Kommersant. Ajalehele antud intervjuus ta möönis, et Putini sõnades esines teatud ebatäpsus. Ivanovi sõnul pidas president silmas mitte territooriumi sügavust, vaid hoopiski laiust.

“Leningradi oblastist kuni Murmanski linnani meil tõepoolest märkimisväärseid relvajõude mööda Soome piiri ei ole,” tsiteerib Kommersant Sergei Ivanovi sõnu.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest

Print Friendly, PDF & Email