Merekarude teravatest elamustest kirjuta või raamat… (1)

PAAR REISI: Symphonyga tõi  Vladimir Rootsist Muhu teede  jaoks 3000 tonni  killustikku. Foto: MAANUS MASING

PAAR REISI: Symphonyga tõi Vladimir Rootsist Muhu teede jaoks 3000 tonni killustikku.
Foto: MAANUS MASING

Et käimas on merekultuuriaasta, võtsime kätte ja puhusime juttu Saaremaa merekarudega. Milline on olnud ühe meremehe elu üks kurjakuulutavaim päev ning kui haruldase meretee on läbi seilanud teine? Vastused küsimustele on nende lugudes igatahes olemas.

Küdema lahes süvasadama kai ääres seisva kaubalaeva Symphony kapten Vladimir Puzõrjov (69) on tõenäoliselt üks kõige enam maailma näinud Saaremaa meremees.

48 aastat merd sõitnud Vladimir Puzõrjovi Kuressaare kodu seinal on fototapeedil maailmakaart, kus mees on eri värvi tärnikestega tähistanud kõik sadamad ja lennujaamad, kus see õilis amet teda eales viinud on. Kui Austraalia mandrile pole kinnitatud ainsatki tärni, siis osal Lõuna-Euroopa rannikualast on tärnid vaid suuremate sadamate juures, väiksemate tähistamiseks ei jagu lihtsalt ruumi.

“Kui ma vaatan seda kaarti, tulevad mulle silme ette mälestused nendest paikadest, iga kaardile asetatud tärni taga on ajusopis midagi tallel,” lausub Vladimir.

Laev 50-kraadises kreenis

Kõige hirmuäratavam mälestus pärineb Vladimir Puzõrjovil 27. detsembrist 1971, mil tema laev teraslattide lastiga Biskaia lahes 40 miili kaugusel Hispaania rannikust 50-kraadisesse kreeni kaldus.

“Tormi ei olnud, oli suur laine, kuid ometi liikus last ühele pardale ja laev sattus kreeni,” räägib Vladimir, kelle sõnul toimus kõik väga järsku. Peale vahetust voodisse puhkama heitnud mees leidis end ühtäkki vastu seina paisatuna ning vaevaliselt suutis ta end kajutist välja vinnata.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest

 

Print Friendly, PDF & Email