Valjala elanikud: parem, kui oma vald jääks (1)

ANDRUS PEEGEL

ANDRUS PEEGEL

Valjala vallavolikogu leidis, et “kosilaste” pakutud variantidest on kõige etem ühtne Saaremaa. Mida arvavad ühinemisega seonduvast ja pakutud variantidest aga Valjala valla elanikud – kas vald peaks ühinema Ida-Saaremaaks, nn Suur-Saaremaaks või liituma hoopiski Lääne-Saare vallaga? Mida haldusreform nende endi elus muudaks?

Hilda Vohlbrück, Rahu külavanem: Mind on need ühinemisjutud ja -vaidlused ära tüüdanud.

Mina arvan: mida väiksem vald, seda parem. Valjala võiks päris eraldi jääda – keskusega siinsamas alevikus. Vaata, kui suur on Valjala!

Külavanemana on mul Valjala vallamajja asja päris palju. Aga mismoodi pääseb invaliid vallamajja, kui see asub kümnete kilomeetrit kaugusel? Kel autot pole, ega saagi. Juba praegu ei pääse isegi arstile.

Ja kõik ei saa oma asju ajada arvuti teel – eakamad ei oska ju arvutit. Mina ei oska ka muud, kui oma kirjad loen läbi ja teen kõige väiksemad asjad ära.

Ja ega see ühisvald siia rohkem raha too kui praegu.

Mis siin ikka tahta või arutada, ega meie seda asja paika pane. Inimene on nii väike ütleja, rahvahääletus ei annaks siin midagi. Otsustajaks on ikka riik ja lõpuks tehakse asi lihtsalt ära.

Imbi Kähara, Valjala aleviku elanik: See, et Valjala vald alles jääks, on unelm, mis ei teostu nagunii. Pakututest kõige normaalsem variant oleks üks Saaremaa. Orissaarde ei ole mul asja rohkem, kui väinatammile minnes sealt läbi sõites. Kogu asjaajamine toimub ikka Kuressaares – kõik on ju seal.

Ma e tea, kui mõttekas oleks rahvahääletuse korraldamine – inimesed ei tea ühinemisteema kohta piisavalt. See on nii keeruline pudru ja kapsad, millest on raske aru saada.

Praeguse seisuga leian, et ühinemine mu enda elus vist midagi ei muudaks. Palju mul seda valda vaja on! Käed-jalad veel liiguvad ja mõistus on ka veel peas.

Siim Sannik, Valjala aleviku elanik: Arvata võib, et Valjala vald alles ei jää. Ausalt öeldes ma ei teagi, milline neist välja käidud variantidest parim oleks. Pigem on kohaliku rahva jaoks tõmbekeskus Kuressaare, mitte Orissaare. Ise olen Orissaares käinud töö asjus, muidu sinna eriti sattunud ei ole.

Kui Valjalast läheb vallakeskus kuskile mujale, siis arvan, et siit kaovad paljud muudki asjad. Vaevalt et siin meie jaoks midagi paremaks läheb. Mina vallamajja tihti just ei satu, aga aeg-ajalt ikka, kuna saan invaliidsuspensioni ja sellega seoses on mul olnud asjaajamisi.

Ühinemist ei peaks lihtsalt ära tegema, vaid küsima peaks ka rahva arvamust.

Mai Aau, Valjala aleviku elanik: Kõige parem oleks muidugi, kui Valjala jääks omaette vallaks.  Mina usun, et Valjala vallal on endal piisavalt võimekust, et iseseisvalt toime tulla. Siiamaani on vald ju palju teinud.

Kui ühinemiseks juba läheb, siis üheks Saaremaa vallaks keskusega Kuressaares. Lääne-Saare vald ei ole minu meelest hea variant.

Usun, et kui Valjala valda enam ei oleks, läheks elu siin siiski kehvemaks. Eriti pensionäridel, kel pole liikumisvõimalusi. Noored inimesed käivad ikka linnas, enamusel on auto.

Vallamajas ma eriti ei käi, mõnel korral olen ikka külastanud – seega minu jaoks pole väga oluline, kus see vallamaja just asub. Praegusel ajal saab paljud asjad korda ju arvuti teel. Küsimus on, kas vanemad inimesed selleks piisavalt hästi arvutit tunnevad.

Seda arvan küll, et kui suure valla keskus asub linnas, siis Kuressaarest kaugemate kohtade jaoks jätkub praegusest vähem raha.

Võib-olla oleks tõesti hea mõte korraldada rahvahääletus, kellega Valjala peaks ühinema. Sel juhul annaksin hääle ühtse Saaremaa poolt.

Jaanus Lipp, Jööri külavanem: Tegelikult pole ma sellesse ühinemisteemasse üldse süvenenud. Kuna Valjala valla jätkamine ilmselt läbi ei lähe, siis pigem olgu üks suur vald. Nii ei teki vaidlemist igasuguste asjade üle. Põhiline, mille üle vaieldakse, on ikka ju raha.

Ida-Saaremaa pole minu jaoks variant – Orissaarde pole mul endal üldse asja olnud. Millal ma seal viimati käisin? Püha müristus, see paneb küll mõtlema. Samas pole ma isegi meie oma vallamajas käinud pool aastat kindlasti, kui mitte aasta.

Rahvaküsitlusel ma mõtet ei näe – arvamusi on ilmselt seinast seina. Nii palju, kui on inimesi, on ka erinevaid arvamusi. Üksmeelele ei jõuta kunagi, ka nendes vaidlustes, mis praegu toimuvad.

On see vallakeskus Kuressaares või kusagil mujal – ma ei usu, et minu ja mu lähedaste elus suurt midagi muutub.

Alexander Pupart, Valjala aleviku elanik: Mina olen nende suurte oblastite vastu. Nõukogude ajal oli Saaremaal kaks oblastit – üks Orissaare ja teine Kingissepa. Sellist lollust ei pea ju kordama.

Minul on auto, mina veel jaksan sõita ka kuhugi kaugemale oma asju ajama. Aga vaene vanamammi kusagil külas – kui vallakeskus asuks Orissaares – kuidas ta sinna pääseb? Sõidab bussiga linna, et seal ümber istuda?

Lääne-Saare vald ei ole siiamaani saanud oma asju paika, miks me peaksime hakkama Atla sadama võlgasid maksma?

Suur-Saaremaa oleks kõige hullem. Siis võiks ju üldse teha nii, et kõik läheb Tallinna alla.

Saan aru, kui liituvad kaks kõrvuti olevat valda ja siis vaatame, kuidas edasi. Aga suur kolhoos kokku käkkida – sellist asja pole tõesti mõtet teha. Asi tuleb korralikult läbi mõelda ja aega võttes samm-sammult toimida. Mitte nii, et teeme hurraaga ära ja vaatame alles siis, mis välja tuleb.

 

Print Friendly, PDF & Email