Saaremaa kullad ja hõbedad kodusaart hüljata ei plaani (4)

RAJA TAHA: Eliis Mets alustab septembrist õpinguid Inglismaal Coventry ülikoolis. Foto: ERAKOGU

RAJA TAHA: Eliis Mets alustab septembrist õpinguid Inglismaal Coventry ülikoolis.
Foto: ERAKOGU

Sel kevadel lõpetas Kuressaare gümnaasiumi, Saaremaa ühisgümnaasiumi ja Orissaare gümnaasiumi kuldmedaliga kokku kuus ning hõbemedaliga üheksa abiturienti. Saarte Hääl uuris tublidelt lõpetajatelt nende edasiste plaanide kohta.

Vestlustest selgus, et medalistidest ei välista keegi mingil hetkel Saaremaale naasmist, kuid kindla sõna selles osas ütlesid vähesed. “Kodutallu tulen kindlasti kooliajal närve rahustama ja puhkama. Vaikust ja puhast õhku on Tallinnas natuke raske leida,” rääkis KG kuldmedalist Kristel Sepp. KG hõbemedalist Svea Tarkin aga arvas, et pigem on hetkel oluline ülikoolis endast maksimum anda.

Ülikoolide valikus on saare medalistide seas ülekaalus Tartu ülikool, mida eelistas kuus noort. Tallinna tehnikaülikooli kasuks otsustas kaks vastanut.

“Hetkel on plaan Tartu ülikooli arstiteadust õppima minna, see on juba üsna pikalt mõtetes olnud,” kommenteeris KG kuldmedalist Kristiina Pilden. Samuti Tartu ülikooli eelistav SÜGi hõbemedalist Monika Mander plaanib edasi õppida prantsuse keelt. “Keeled on mulle alati meeldinud ning jätkamine selles valdkonnas tundus ainuõige,” arvas Mander.

Tartu tudengisõbralikkust hindab ka SÜGi kuldmedalist Kaarel Ernits, kes saatis avaldused nii IT kui arstiteaduse erialale, millest esimesele on tal tänu headele olümpiaaditulemustele õppekoht juba olemas. Nii KG kuldmedalist Sander Tamm kui SÜGi hõbemedalist Laura Kaldjärv on otsustanud minna õppima Tartusse matemaatikat. Pikemas perspektiivis tahab Kaldjärv õppida matemaatikaõpetajaks.

Tallinna tehnikaülikooli arhitektuuri eriala kasuks otsustanud Kristel Sepp on oma otsuses kindel. “Varuvariantidega pole ma tegelenud, sest muidu tavaliselt kipub plaan B muutuma plaan A-ks,” arvas Sepp. Ka SÜGi kuldmedalist Viviana Vilter kandideerib TTÜsse, nimelt maateaduste ja geotehnoloogia erialale.

Oma valikute põhjendamisel selgus, et Saaremaa noored on enesekindlad ning lähtuvad valikute tegemisel pigem isiklikust huvist ala vastu. Svea Tarkin, kes asub õppima Tartu ülikooli eesti ja soome-ugri keeleteadust, kinnitab, et emakeel on gümnaasiumi jooksul tema südames endale väga kindla koha leidnud. Ka Viviana Vilter leiab, et tema valitud eriala tundus kõige huvitavam ja loodus on talle südamelähedane.

Inglismaale Coventry ülikooli rahvusvahelist õigusteadust õppima minev Eliis Mets sõnas, et on oma eesmärgini jõudmiseks terve gümnaasiumi vältel tööd teinud.

“Ise Inglismaad külastades tekitas riik väga koduse tunde ning kuna suureks unistuseks oli näha maailma ja õppeprotsesse ka väljaspool Eestit, siis tundus see minu jaoks ainuõige valik,” sõnas Mets.

Varuvariante piiga ei kaalunud, vaid suunas kogu energia ja töötahte sellesse, et Inglismaa iga päevaga reaalsemaks muutuks.

Hiljuti Suurbritannias läbiviidud referendumi teemat kommenteerides sõnas Mets, et hakkas juba järgneval päeval saama kõnesid oma vahendusfirmalt Bellnorilt ning ka otse ülikoolist, kus lubati samu tingimusi Euroopa õpilastele vähemalt viieks järgnevaks aastaks.

“Lubati, et minul sellega midagi ei muutu ka siis, kui soovin õpinguid jätkata magistris. Seega ei näe põhjust ei ebakindluseks ega hirmu tundmiseks,” sõnas Mets. Ka tema kinnitas, et suudab oma tulevikku vabalt ette kujutada ka meie oma armsas Eestis ja miks mitte ka Saaremaal.

Print Friendly, PDF & Email