Saaremaa projekteerimisfirma kinnitas kanda Soomes

LÄHEB HÄSTI: Veljo Maripuu sõnul on saaremaine firma Soomes hästi vastu võetud. MAANUS MASING

LÄHEB HÄSTI: Veljo Maripuu sõnul on saaremaine firma Soomes hästi vastu võetud.
MAANUS MASING

Kuressaare Kommunaalprojekt alustas hoonete projekteerimise teenuse pakkumist Soome turul 2013. aasta sügisest. Tööd jagub seal nii ohtralt, et ettevõte plaanib asutada Helsingis tütarfirma.

Kuressaare Kommunaalprojekt OÜ juhataja Veljo Maripuu sõnutsi jõudis firma Soome turule kuidagi loomulikult. Insenerikoolituse on Veljo saanud Soomes ja aastaid seal töötanuna on sealne turg talle tuttav. Soov Saaremaale tagasi tulla oli suur ja kolm aastat tagasi tekkiski võimalus osta ära Kuressaare Kommunaalprojekt.

1000 soomlase kodud

Ettevõte on välja kasvanud projekteerimise instituudist Kommunaalprojekt, mille ajalugu algab 1941. aasta kevadest. Kuressaarde loodi väike osakond 1950. aastal, mis saavutas 1963. aastal võimekuse koostada täismahus kapitaalremondi tehnilist dokumentatsiooni.

“Soome turule sisenemiseks oli vaja kohalikke töötajaid täiendavalt koolitada, et tagada tööde vastavus sealsetele nõuetele. Esimesed projektid valmisidki koostöös soomlastega,” selgitas ettevõtte juht. Maripuu sõnul on nad tänaseks koostanud Soome 30 korterelamu renoveerimisprojekti, mille alusel on uuendatud umbes tuhande soomlase kodud. Samuti pakutakse sealsele turule olemasolevate hoonete alusplaanide digitaliseerimise teenust, mis on projekteerimistööde aluseks. Suurem digitaliseerimise projekt on koostatud 650 korteriga korteriühistule.

Soomes on Maripuu sõnul projekteerimisalast tööd palju. “Renoveerimist vajavate hoonete ja seega ka projekteerimistööde maht kasvab kogu aeg. Müüme projekte juba järgmisesse aastasse, kuna see aasta on sisuliselt välja müüdud,” tunnistas ta. Samuti korraldatakse oma projektidele ehitustööde hankeid ja aidatakse tellijal valida ehitaja. Peamised kliendid on ühistud, ehitusfirmad ja suuremad projekteerimisbürood.

Tänavu juunis Kuressaare Kommunaalprojektis valminud tervikprojekti alusel renoveeriti Helsingis korterelamu, kus rekonstrueeriti kõik vannitoad, uuendati kogu hoone vee- ja kanalisatsioonivõrk, kaasajastati korterite elektrivarustus ning küttesüsteem. “Ehituse vastuvõtmisel oli hea kuulata kiidusõnu nii ehitusjärelevalve insenerilt kui tellijalt. Meie projektiga oldi väga rahul.”

Ettevõtte suuremateks töödeks on Soomes Hyvinkääl asuva kümnekorruselise tornelamu ning Helsingi kesklinnas 1900. aastate algul valminud äri- ja korterelamu rekonstrueerimisprojekt. Lisaks on käsil kümneid väiksemaid objekte.

Kuressaare Kommunaalprojekti on kutsutud ka Rootsi turule, kuid ettevõte on keeldunud. “Rootsi on liiga kaugel ja rootsi keele oskus meil puudub,” põhjendas Maripuu. “Soome turul on meiesugusele väikefirmale piisavalt tööd. Tulevikus plaanimegi Helsingisse luua tütarettevõte, kuhu palgata kohalikud töötajad, kes juhiksid kohapeal sealseid tegemisi,” rääkis ta.

Saaremaal turg heitlik

Eestis on ettevõtte põhieesmärk pakkuda terviklikku projekteerimise teenust peamiselt Saaremaal. “Projekteerimisturg on Saaremaal väga heitlik ja seetõttu on väljund Soome turule meie jaoks oluline. Sellega tagame töötajatele nende kvalifikatsioonile vastava palga ja ühtlasi jätkusuutliku õppimise ja enesetäiendamise võimaluse,” selgitas Maripuu. “Loomulikult on saarerahva jaoks oluline, et projekteerimise teenus on kättesaadav siin kohapeal.”

Ehitamine on kallis, aina kallimaks läheb ning seetõttu muutub järjest olulisemaks projekteerimise roll. Projekti kvaliteedist sõltub olulisel määral maja ehituskvaliteet ja maksumus.

“Teeme tööd selle nimel, et meie poolt koostatavate projektide kvaliteet oleks ajastu nõuetele vastav. Tänaseks oleme oma pikaajalise tegevuse ja pädevusega võitnud soomlaste usalduse.”

AS Kuressaare Kommunaalprojekt on ülesehitatud põhimõttele, et ühest kohast on võimalik tellida kogu maja ehitamiseks vajalik projektdokumentatsioon. Hoone tervikprojekt sisaldab arhitektuurset lahendust kõikide eriosadega. Siit ka firma moto – ideest terviklahenduseni.

Print Friendly, PDF & Email