Rootsi dilemma riigi kaitse- ja julgeolekuküsimuses

HALB EELAIMDUS: Venemaa üha aktiivsem ja agressiivsem kätumine on isegi külma ja rahuliku meele poolest tuntud rootslased valvaks teinud. Pildil harjutavad Vene sõjaväelased meredessanti Läänemere ühel rannikualal.  SPUTNIKNEWS.COM

HALB EELAIMDUS: Venemaa üha aktiivsem ja agressiivsem kätumine on isegi külma ja rahuliku meele poolest tuntud rootslased valvaks teinud. Pildil harjutavad Vene sõjaväelased meredessanti Läänemere ühel rannikualal.
SPUTNIKNEWS.COM

Venemaa agressiivne käitumine Läänemerel on oluliselt muutnud rootslaste suhtumist julgeolekuküsimustesse. Šveitsi saksakeelse päevalehe Neue Zürcher Zeitung (NZZ) vaatleja Rudolf Hermann kirjutab, et viimasel ajal on suurem osa rootslasi hakanud pooldama nende riigi astumist NATO-sse.

Rootsi kuningliku sõjaväeakadeemia endine juht Karlis Neretnieks ütles intervjuus Šveitsi lehele, et sõja puhkemise korral Venemaaga ei suudaks Rootsi kaitsta oma peamist tugipunkti Läänemerel – Gotlandi saart. Seda isegi vaatamata asjaolule, et läinud aastal eraldas valitsus saare kaitse tugevdamiseks 120 miljonit Šveitsi franki (umbes 108,5 miljonit eurot – toim).

Selle raha eest kavatsevad rootslased viia saarele 300 sõdurit ja moderniseerida kaitseehitised, mis on sinna jäänud külma sõja ajast.

Neretnieks arvab aga, et need sammud pole piisavad, sest Gotlandi saarel pole endiselt suurtüki- ega ka õhuväge. Vastavalt praegu kehtivale kaitsestrateegiale paisatakse need väeliigid Ojamaale alles siis, kui mõni välisriik on Rootsit juba rünnanud.

Ärevusttekitav uudis

Šveitsi lehe korrespondent meenutab, et umbes aasta tagasi levis maailma ajakirjanduses info, et ühe suurema sõjalise õppuse käigus harjutas Vene armee muude ülesannete hulgas ka mitme Läänemere saare vallutamist. Toona nimetati Gotlandi saart ja Taanile kuuluvat Bornholmi, kuid ka Soome koosseisus olevaid Ahvenamaa saari. Just sellised uudised ongi Rootsi tavaelanikud rahutuks muutnud.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email