Südameapteek kinkis Kuressaare kiirabitöötajatele puugivaktsiini

2015. aasta suvel Eesti teadlaste koostöös valminud uuringust selgus, et Eesti kõige puugirikkam piirkond on Saaremaa ning inimeste haigestumine puukentsefaliiti on seal märkimisväärselt kõrgem. Puukentsefaliidi vastu on võimalik ennast vaktsineerida. Eriti oluline on seda teha rohkem looduses liikuvatel inimestel, ent puugi võib saada ka pargist või koduaiast muru seest.

„Haigla kiirabitöötajatel tuleb sageli käia abivajajaid aitamas ka piirkondades, kus liiguvad puugid ning seetõttu on puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine nende jaoks igati mõistlik. Soovisime teha head teiste inimeste tervise eest hoolitsejatele, et ka nad ise oleksid terved,“ ütles Kuressaare Haigla Südameapteegi ja Saare Selveri Südameapteegi juhataja Merle Meola.

„Kuressaare haigla on väga tänulik selle tähelepanu ja hoolivuse eest, mida Südameapteek näitas üles meie välibrigaadi turvalisuse suurendamisel. Meile on äärmiselt meelepärane kogukonnasisene koostöö ja toetus – püüame ise abivajajaid aidata ning on meeldiv, kui ka meie inimesi märgatakse ja toetatakse. Koos on kergem!“ ütles Kuressaare haigla juhatuse esimees Märt Kõlli.

Puukide levitatava teise haiguse – borrelioosi – vastu kahjuks vaktsiini ei ole, seda haigust ravitakse antibiootikumidega. „Südameapteekidest on võimalik osta puukborrelioosi kiirtest, mis näitab võimalikku nakatumist juba varajases staadiumis – 2–4 nädalat peale puugihammustust. Testi saab teha mugavalt kodus ning mõõtmiseks on vaja vaid paar tilka verd sõrmeotsast,“ selgitas Meola.

Testi saab teha ka Kuressaare Selveri Südameapteegis kohapeal, samuti kõigis teistes nõustamiskabinetiga Südameapteekides, kus spetsiaalselt koolitatud apteekrid mõõdavad soovijatel tervisenäitajaid.

„Juhul kui test on positiivne, tuleks kohe pöörduda oma perearsti poole, kes määrab juba edasised, detailsemad uuringud ja viimastel tulemustel põhineva ravi,“ rõhutas Märt Kõlli.

Print Friendly, PDF & Email