Turul laiutavad hernes ja kartul

Kui veel nädal tagasi oli Kuressaare turul võimalik valida maasikaid erinevate müüjate laudadelt, siis nüüd pakutakse ka muid kohalikke aiasaadusi, hulganisti näiteks noort kartulit ning hernestki.

Kuressaare turumüüjate maasikatest kiirelt tühjenevad lauad annavad mõista, et üks hooaeg hakkab vaikselt asenduma teisega. Maasikakastid tühjenevad juba hommikul vara ning marju jätkub veel vaid kiirematele.

“Maasikahooaeg hakkas tänavu peale juba 1. juunist, siis said  esimesed marjad punaseks. Praeguseks hakkab saak lõppema ja hommikul umbes kella üheksaks on kõik otsas,” lausub Kõljalast pärit müüja, osutades selja taga tühjade kastide virnadele. Selle asemel on Kõljalast müügile toodud hernes, mille hinnaks 5 eurot kilo.

Eile hilishommikul sai maasikaid  veel osta müüjate käest, kes olid marjad toonud Tartumaalt  Nõo vallast, kilohind 4,5 eurot. Noor kartul oli esindatud kõikides populaarsetes sortides – leidus “Solisti”, “Maretit” kui ka “Ariellet” ning müüjaid nii Tahulast, Pihtlast kui Kõljalast ning kilohind kõikidel müüjatel 2,5 eurot kilo.

Eile sai turult soetada ka Kihelkonna kandist korjatud kukeseeni, väiksem tops 6 ja suurem 12 eurot. Müüja sõnul on seeni sel aastal kasinalt, sest metsades on head seenekohad nö üle sõidetud, puud minema veetud. Kui vanasti võis Sauverest seeni leida juba enne jaanipäeva, siis praeguseks on head leiukohad asendunud laiade teede ja metsas tegutsevate rasketehnikast “hävitajatega”. Samal laual pakuti lisaks kuivatatud lehter-kukeseentele ka  metsmaasikaid.

Turgu kaunistas ja täitis suvise aroomiga suur valik lilli ning ürte:  basiilik, majoraan, salvei ja iisop. Oli veel ka tomati-, kõrvitsa- ja suvikõrvitsataimi. Kõljala mahetalu pakkus lisaks kartulile, sibulale ja hernele ka küüslauku.

Müüjate sõnul küsitakse ja tuntakse järjest rohkem huvi ka vaarikate vastu, mille hooaeg üsna varsti peale hakkab. Veidi vihma ja kannatust ning siis saab kastid punaste marjade asemel roosadega täita.

Kristina Kretova

 

Print Friendly, PDF & Email