Plaan: maavalitsused kaoksid 2018 (7)

Rahandusministeerium soovib luua 2018. aasta märtsist maavalitsuste asemele regionaalameti, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kokku nähakse ette 4 regiooni, Saare maakond oleks ühes potis koos Pärnu-, Lääne ja Hiiumaaga.

Maavalitsuste kadumine ei kustuta maakonna piire, kuid toob igasse maakonnakeskusse ja suuremasse linna riigiametite esindusi koondavad riigimajad. Kuressaares on riigimaja ühe asukohana välja käidud näiteks endist politseimaja.

Päevalehele intervjuu andnud riigihalduse minister Arto Aas märkis, et lihtsatele inimestele ja omavalitsusjuhtidele ei ole see muudatus midagi erilist. “Ka praegu ei mängi maavalitsus nende igapäevases elus suurt rolli. Kuid ma pean üle toonitama, et tegemist on eelkõige administratiivse reformiga – me ei kaota maakondi ära,” toonitas Aas. Tema sõnul jäävad maakonnad alles, nende keskustes hakkavad olema riigimajad, kuhu koondatakse riiklikud teenused.

Minister Aasa sõnul jagatakse praeguste maavalitsuste töö ära niimoodi, et ühed funktsioonid liiguvad ministeeriumite valitsemisalasse, teised regionaalametisse ja kolmandad kohalikele omavalitsustele või omavalitsusliitudele. See omakorda tähendaks üle Eesti maavalitsuste töötajate koondamist 500 pealt 100 hingeni. “Kui vaadata tööturu seisu ja suhelda kohalike ettevõtjatega, siis näeme, et tublide töökäte järele on karjuv vajadus. Ükski tubli inimene ei pea tööpuudust kartma,” arvas Aas, et mingit sotsiaalset katastroofi taoline koondamine kaasa ei too.

Maavanemad on riigi plaanidele veidi vastu, vahendab Päevaleht lisaloos. 15 Eesti maavanemat on minister Aasa plaanile esitanud oma alternatiivi, kus nelja regionaalameti asemel moodustatakse kuus piirkondlikku asutust. Maavanemate argument on üksmeelne: Eestit neljaks jaotada oleks meelevaldne.

Saarte maavanemad on seisukohal,  et neile  meeldiks, kui Eestisse tekiks saarte regioon. Siin on omad probleemid, millega näiteks pärnakatel pole midagi pistmist. Kasvõi parvlaevaliiklus.

Maavanemate seisukoht on, et kuuest regioonist allapoole ei saa enam rääkida kohaliku eripäraga arvestamisest. Minister Arto Aas ütles maavanemate kuue regiooni plaani kommenteerides, et midagi pole otsustatud, kuid andis selgelt mõista, et aega mõtlemiseks pole.

 

Print Friendly, PDF & Email