Peatänava remondi venimine on ettevõtjaile nagu õnnistus (9)

TIPPHOOAEG: Rait Rätsep nendib, et täpselt keset tipphooaega peatänavat remontida ei ole just kõige parem mõte.  MAANUS MASING

TIPPHOOAEG: Rait Rätsep nendib, et täpselt keset tipphooaega peatänavat remontida ei ole just kõige parem mõte.
MAANUS MASING

Pole halba ilma heata – Kuressaare peatänava ümberehituse takerdumine hankevaidlustesse lükkab edasi ka tänava ääres äri ajavate ettevõtjate kardetud äri soikumise.

Saarte Hääl kirjutas eile, et Kuressaare peatänava ehituse algus on ebaselge, kuna halduskohus peatas esmaspäeval esialgse õiguskaitse korras protsessi 30 päevaks. Kohtu kaudu püüavad õigust saada hankel mitte kvalifitseerunud firmad Altos Teed OÜ ja OÜ Üle.

Firmad pakkusid tööde maksumuseks mõnikümmend tuhat eurot vähem kui võitjaks kuulutatud AS Teede REV-2/OÜ Klotoid, kuid linn neid hankele ei kvalifitseerinud ja ka riigihangete vaidlustuskomisjon nende vaiet ei rahuldanud, misjärel firmad pöördusid kohtusse.

Ehitustõrge on samas kasulik peatänava ääres tegutsevatele ettevõtjatele, kes on keset kõige magusamat turismi- ja ärihooaega kavandatud rekonstrueerimistöödega kaasnevateks liiklustakistusteks valmistunud kui eriti vastikuks unenäoks. Niivõrd, kui see on olnud võimalik.

Näiteks Audi keskuse juhataja Aivar Aru sõnul pole linn ehituse teemal ettevõtjatega suhtlemisel ülearu innukas olnud. “Nii palju, kui me ise oleme initsiatiivi näidanud, oleme projektid kätte saanud. Aga ajakavadest, liiklusskeemidest, ehituse etappidest, sellest puudub meil igasugune teadmine,” sõnas ta.

Audi keskus asub kohas, kus ettevõttele alternatiivset ligipääsu ei ole. “Oleme küsinud, öeldakse, et küll leitakse lahendus, aga konkreetsed tegevused on seni null. Mis teeb meele rõõmsaks – see on see, et ehitus venib. Klient pääseb veel meie juurde. Aga mis edasi saab – ei tea,” rääkis Aru.

Keskusel on jätkuvalt soov oma krundi tänavaäärne osa ringi ehitada, mida on mõistlik teha üheaegselt tänava rekonstrueerimisega. Aru sõnul konsultatsioonid linnaga käivad ja kokkulepped lähedal. Ta tunnustas linnapea Madis Kallast ja volikogu ehituskomisjoni esimeest Tambet Kikast, kes on nii linna kui ettevõtet rahuldava lahenduse leidmisel suureks abiks olnud.

Audi keskuse naabruses tegutseva Mõnusa Villemi pubi juhataja Rait Rätsep tunnistas, et ehitushanke venimine on ettevõttele kasuks. “Võibolla ta nihkub veel kuu-poolteist, see oleks meile ideaalne variant. Juuli on tippaeg, rahvas liigub poole augustini. Peale seda tehku minu poolest, mis tahavad,” sõnas ta.

Rätsep nentis, et ehituse ajal pubi tänavapoolset terrassi ilmselt tolmu tõttu kasutada ei saa, aga ettevõttel on õnneks ka hoovipoolne terrass, küsimus on ainult selles, kuidas kliendid asutusele ligi pääsevad.

Tallinna ja Piiri tänava ristil asuva Elektrumi ärimaja omanik Margus Pajuste ütles, et tööde alguse venimine majas tegutsevatele ettevõtjatele sobib, kuna näiteks Hawaii Expressi jaoks on just praegu magusaim hooaeg ja tänava kinnipanemine mõjuks ärile raskelt. Pajuste möönis, et Elekrumi ärimajal on alternatiivne ligipääs küll olemas, kuid tipphooajal tänava kinnipanek ei ole siiski kõige parem. “Mõned rentnikud olid ikka väga mures,” nentis ta.

Reedel sõlmitakse ka Kuivastu maantee Tahula-Upa lõigu uuendamistööde leping, misjärel läheb lahti ehitustegevus, mis tähendab samuti liikluspiiranguid. Maanteeameti Kuressaare piirkonna projektijuht Toomas Magus ütles, et tegelikult on isegi hea, et linna peatänava ja Kuivastu maantee tööd ühel ajal ei toimu, siis üks ei sega teist ja liiklejal on ka parem, kui korraga on käsil vaid üks objekt.

Mehis Tulk, Ain Lember

Print Friendly, PDF & Email