Triigi uue kontserdimaja avahooaeg tuleb kirglik (4)

KOHVIKU TAGA: Hannaliisa Uusma (vasakul) ja Teele Vares on nõuks võtnud juba kahe nädala pärast korraldada kontsertmaja ehitustandril üks särtsakas improvisatsioon, mille käigus peaks valmima muusikal. MAANUS MASING

KOHVIKU TAGA: Hannaliisa Uusma (vasakul) ja Teele Vares on nõuks võtnud juba kahe nädala pärast korraldada kontsertmaja ehitustandril üks särtsakas improvisatsioon, mille käigus peaks valmima muusikal.
MAANUS MASING

Suvesaarlaste Hannaliisa Uusma ja Teele Varese eestvedamisel Triigi sadamasse kerkiva moodsa ja omapärase arhitektuuriga kontserdihoone Triigi Filharmoonia esimene hooaeg tuleb kirglikult spontaanne.

Hannaliisa Uusma, kelle maakodu asub Triigi sadama lähistel, ütles Saarte Häälele, et kontserdimaja rajamise idee kasvas välja vajadusest. Nimelt peavad Uusma ja Vares Triigis kolmandat suve järjest kohvikut Agar-Agar.

Kohvikutagusel muruplatsil korraldasid nad möödunud suvel ka mõned kontserdid. “Väga palju rahvast tuli ja tore oli, aga muidugi selgus, et ilm on ootuspäraselt kehv kogu aeg ja oleks mingit katust vaja,” tõdes Uusma.

Ideest räägiti ühel õhtul lõkke ääres naabritele Kersaludele, mille peale arhitektid Riin Kersalu ja Mihkel Meriste võtsid kätte ja visandasid tulevase Triigi Filharmoonia eskiisi. “Nad tulid selle mõttega kaasa ja kuu aja pärast näitasid juba fantastilist eskiisi,” meenutas Uusma.

Impromuusikal

Praeguseks ollakse nii kaugel, et juuli lõpuks peaks OÜ Arens Ehitustööd kontserdimaja, mis mahutab 200-300 külalist, valmis saama. Kontserdihoone rajamist toetas EAS 31 000 euroga ja ka mitmed ettevõtted ning eraisikud ja Leisi vald. Nii Vares kui Uusma toonitasid, et ilma abilisteta poleks Triigi Filharmoonia rajamine võimalik olnud.

Esimene üritus on kavas juba 15. juulil. “Selleks hetkeks maja valmis ei saa, aga loodame kaared püsti saada,” märkis Uusma. Üles astuvad Uusma ise, Vaiko Eplik, Jarek Kasr ja Jaan Pehk ja kavas on neil improviseerida kohapeal üks muusikal. Samalaadse ettevõtmisega sai seltskond hakkama ka kümme aastat tagasi, mil Eesti Raadio 1. stuudios sündis improvisatsiooniline muusikal “Sinilind”. Toona oli pundis ka trummar Raul Saaremets.

Kirglik hooaeg

“Tuleb selline improvisatsiooniline kräu. Võtame kõiksugu rütmimasinaid ja akustilisi instrumente kaasa ja paneme väikese pillipargi üles. Ma arvan, et meil saab siin päris lõbus olema, aga ega täpselt ei tea, mis juhtuma hakkab,” võttis Uusma selle suve avaürituse kokku.

Juuli lõppu on planeeritud üritus ühe kammerkoosseisuga, kuid selle täpsemad asjaolud on veel selgumas. 2. augustil tuleb Triiki aga Kinoteater koos ekstra Triigi Filharmooniale loodud algupärandiga, kus asjaosalised on Henrik Kalmet, vennad Piusid ja Kaspar Velberg.

Ilmselt tuleb üritusi veelgi, aga rohkem hetkel kindlalt paigas ei ole, märkis Uusma. Ta lisas, et mõeldud on ka juba järgmise suve peale. Suuremat lavastamistööd vajavad ettevõtmised jäävadki lava ehituse tõttu tulevasse aastasse. “Samas selle suve programmi kirglik spontaansus on mu enda jaoks eriti võluv,” märkis Uusma.

Töine puhkus

Talveperioodiks kontserdimajja üritusi plaanitud ei ole ja nii peaks saama seda kasutada paatide hoidmiseks.

Nii Uusma kui Varese jaoks on Triigis toimetamine omal moel töine puhkus. “Siin saab ennast välja lülitada ja hoopis teiste teemade peale mõelda,” selgitas muusik ja sotsioloog Uusma, kes tegeleb parajasti doktoritöö kirjutamisega. Mis puudutab kontserdimaja ehitamist, siis selle rajamise osas tekkis asjaosalistel ka kerge hasart. “See on egoistlik soov oma koduõue taga pakkuda ja ka ise osa saada heast muusikast,” lausus Uusma.

Riigikogus nõunikuna töötav Vares lisas, et oma osa selles, miks nad Triigis oma suvesid veedavad, on ka soojal vastuvõtul. “See on meile hästi südamelähedane koht ja meid on siin väga hästi vastu võetud,” lausus ta.

Print Friendly, PDF & Email