Jää Arktikas võib juba sel aastal täielikult sulada

PROBLEEMI EES: Rekordiliselt soojad ilmad Arktikas on muutnud raskeks sealsete põlisasukate, näiteks jääkarude, elu.  THEGUARDIAN.CO.UK

PROBLEEMI EES: Rekordiliselt soojad ilmad Arktikas on muutnud raskeks sealsete põlisasukate, näiteks jääkarude, elu.
THEGUARDIAN.CO.UK

Juba sel või järgmisel suvel võib Arktika jääkattest täielikult vabaneda. Kui nii juhtub, oleks see esimest korda 100 000 aasta jooksul. Sellise prognoosi käis välja Cambridge’i ülikooli professor Peter Wadhams, kirjutab Briti päevaleht The Independent.   

Tavaliselt saavutab Arktika jääkate suurima ulatuse märtsi keskpaigaks. Kevadel ja suvel jääkate sulab ja septembris hakkab see uuesti suurenema. Kuid viimastel aastatel on teadlased täheldanud tendentsi, et Arktika jääkatte pindala väheneb tasapisi isegi talvekuudel.

2016. aasta 1. juuni seisuga oli Arktika jääkatte suurus veidi üle 11,1 miljoni ruutkilomeetri. Kolmkümmend aastat kestnud vaatluste andmetel on see näitaja keskmiselt olnud 12,7 miljonit ruutkilomeetrit.

Seega on Arktika jääkate tänavu juunikuu alguses keskmisest näitajast väiksem umbes 1,5 miljoni ruutkilomeetri võrra. Siinkohal toob The Independent lugejale selgituseks kohe ühe võrdluse – 1,5 miljonile ruutkilomeetrile mahuks umbes kuus Suurbritannia suurust riiki.

Professor Wadhams tõlgendab neid arve kui kinnitust oma prognoosile, mille ta tegi juba neli aastat tagasi. “Minu prognoos seisneb selles, et Arktika jääkate sulab tänavu suvel kas täielikult või on septembris selle pindala umbes üks miljon ruutkilomeetrit või isegi veel väiksem,” ütles ta lehele antud intervjuus.

Teadlase sõnul on, kui kogu Arktika jääkate sel aastal ka ei sula, selle pindala sügise alguseks ikkagi rekordiliselt väike. Seni on Arktika jääkatte väikseim pindala olnud 3,4 miljonit ruutkilomeetrit. See näitaja fikseeriti mullu suvel.  Arktika jääkatte pindala kiiret vähenemist on täheldatud aastast 2005. Toona fikseeriti esimene rekordmiinimum. Seejärel fikseeriti rekordid veel 2007., 2012. ja 2015. aasta septembris.

Satelliitidelt on meie planeedi põhjapooluse jääkatet uuritud juba 37 aastat. Varem on ajakirjanduses ilmunud teave, et möödunud talvel (s.o 2015. aasta detsembris ning 2016. aasta jaanuaris ja veebruaris) oli keskmine õhutemperatuur Arktikas paljudes kohtades normist 2 kuni 6 kraadi kõrgem.

Print Friendly, PDF & Email