Jaaniaeg toob saarele kümneid tuhandeid inimesi

AASTA EEST: Nii nagu 21. juunil 2015, avati Saaremaa jaanitulehooaeg ka eile Kaarmal. TAMBET ALLIK

AASTA EEST: Nii nagu 21. juunil 2015, avati Saaremaa jaanitulehooaeg ka eile Kaarmal.
TAMBET ALLIK

Sel aastal on taas kord võimalus pidada jaaniaega nii pikalt, kui kalender seda järjest võimaldab. Jaanipühadele järgneb kohe nädalavahetus ning seetõttu kestab juba eile alanud jaanitrall laupäeva-pühapäevani välja.

Esimene suurem jaanipidu peeti maha juba eile Kaarmal, viimane toimub laupäeva õhtul. Suuremaid jaanitulesid jätkub igale maitsele, rääkimata sadadest oma küla jaanituledest.

Esinejaid on alates külakapellidest kuni Eesti tippansambliteni. Sekka ka sellised haruldused nagu Laimjala jaanitulel esinev omakandi poiste punkbänd nimega Sitaratas. Kes soovib, võib osa võtta päikeseloitsimisega jaanitulest pärimuspeo Baltica raames või näiteks liituda Facebookis veganite jaanitule üleskutsega ja nautida jaaniajal toorest ja taimset toitu.

Politseil väljas suured jõud

Saaremaa suurim pidu toimub arvatavasti Mändjalas, kus jaaniõhtust on tehtud kahepäevane muusikafestival. See on ka politsei jaoks kõrgendatud tähelepanuga üritus, kinnitas Kuressaare politseijaoskonna patrulltalituse juht Matis Sikk.

Ta ütles, et üleüldiselt on jaaniajal maakonnas väljas tavapärasest suuremad politseijõud. “Politseil on lisaks suuremale patrullide väljapanekule plaanis ka reidid nii joobes juhtide kui ka kiiruseületajate tabamiseks. Seda kõike ikka selleks, et inimestel jaaniaeg turvalisemalt mööduks,” rääkis Sikk ja lisas, et politsei huvi on olla nähtav kogu maakonnas ning korda tullakse kaema kõikvõimalikele suurematele ja väiksematele jaanituledele. Kindlasti tasub paljudel mõelda ka kaineks grupijuhiks hakkamisele. Samuti tasub jaaniajal olla ettevaatlik tuletegemisega ning päris kindlasti ei tohi purjus peaga ujuma minna.

Jaanipühad on töörohked ka kaubanduses. Saaremaa tarbijate ühistu juhatuse liige Kalle Koov tõdes, et jaaniaeg on kaubanduse kõrgaeg. Kui vaadata, mida ostetakse, siis liidripositsiooni hoiavad õlu, seda erinevate markide lõikes, ning muud lahjad alkohoolsed ja mittealkohoolsed joogid, aga siiski ka kange alkohol.

Tavapärasest paremini lähevad samas kaubaks vesi, leib, sai, või, puu- ja köögiviljad, piimatooted, salatid ning loomulikult liha- ja grilltooted.

“Ikka selle järgi, milline on ühe või teise ostja või ostuseltskonna tarbimiseelistus,” sõnas Koov, kes soovis ühtlasi kõigile ühistu ostjatele head jaaniaega ja tervislikku tarbimist.

Saaremaa lihatööstus saadab jaaninädalal müügilettidele 180 tonni lihatooteid. Kui teisipäeval veeres tööstuse väravast välja neli rekatäit kaupa, siis kolmapäeval saadeti teele suisa viis veomasinat. Tööstuse juht Kristjan Leedo ütles, et kui mullu oli jaaniajal nõudlus suurem šašlõkkide järele, siis tänavu on kaubanduse tellitud grilltoodete hulgas suurem vorstide ja grill-liha hulk.

Oma osa jaanitulede õnnestumisel mängib kindlasti ilm. Saarte Hääl viskas pilgu peale enamikule suurematele ilmaportaalidele ning pilt oli lootusrikas. Kui eile tibutas veel vihma, siis 23.–25. juunini peaks enamasti päike särama. Tuul puhub lõuna- ja läänekaarest 3–5 m/s.

Kel jaanitantsud tehtud ja kõht täis, saab pühenduda ka jaaniimedele. Näiteks sõnajalaõie otsimisele.

Jaaniussi ei kohta

Bioloog Tõnu Talvi tõdes, et eks imesid otsime me kõik. “Sõnajalaõie otsija võib meie saartel leida mitmeid erilise välimusega ja kogu Eestis väga haruldasi sõnajalgu. Olgu need või erinevad raunjalad, võtmeheinad ja maokeeled,” rääkis Talvi. Ta lisas, et kui neid tagasihoidlike mõõtmetega ja enamasti varjatult kasvavaid saladusliku nimega taimi lähemalt imetleda, on igal soovijal võimalus neile ka õied juurde unistada.

Samas tõi Talvi välja ka ühe huvitava asjaolu. Nimelt neil, kes jaaniööl jaaniussi näha tahavad, Saaremaale asja ei ole. “Sarnaselt paljude teiste liikidega ei ole ka jaanimardikas oma levimisprotsessiga veel Saaremaale jõudnud ning tema tulukeste nägemiseks peab siiski mõne jaaniöö Mandri-Eesti metsaradadel veetma,” ütles Talvi.

Ja veel – kindlasti ei tasuks unustada saartele tuleku ja äramineku üht lihtsat reeglit: planeerige oma reis aegsasti ning ei maksa sadamasse tulla viimasel hetkel.

Raul Vinni, Mehis Tulk

Print Friendly, PDF & Email