Naised meisterdasid 30 komplekti puhast ilu

LÕPETAMISEL: Maret Soorsk (paremal) tutvustab Merle Tustiti seljas olevate Muhu rahvarõivaste eripärasid. ERAKOGU

LÕPETAMISEL: Maret Soorsk (paremal) tutvustab Merle Tustiti seljas olevate Muhu rahvarõivaste eripärasid.
ERAKOGU

21 naist valmistas kaheaastase rahvarõivakoolituse käigus 30 täiskomplekti Saaremaa kihelkondade rahvarõivaid.

Nasva klubis toimus laupäeval rahvarõivakoolituse “Rahvarõivas – puhas ilu” pidulik lõpetamine. Valminud rahvarõivaid tutvustas huvilistele Saaremaa muuseumi vanemteadur Maret Soorsk.

Kursuse korraldaja, MTÜ Saaremaa Käsitööselts KadakMari juhatuse liige Mareli Rannap ütles Saarte Häälele, et kõik rõivad tulid väga hästi välja.

“Õpetajad olid ranged, aga õiglased. Kui ikka midagi oli viltu õmmeldud, siis kästi üles harutada. Kui oli valesti tikitud, siis öeldi, et võta uus kangas ja tiki uuesti,” rääkis Rannap. Kursuse neli õpetajat tulid MTÜ-st Rahvarõivas. Rannap toonitas, et kõik rõivad tehti nii täpselt originaalide järgi kui võimalik.

Koolitused toimusid korra kuus nädalavahetustel Nasva klubis. Rannap märkis, et seal oli neile sobiv suur ja valgusrikas saal. “Kuna meid oli algul 29 osalejat, ei olekski me ühtegi tavalisse klassi ära mahtunud,” selgitas ta, viidates, et kangaste laialilaotamiseks oli kõigil parajal hulgal ruumi vaja.

Mareli Rannap tõdes, et mõned kukkusid küll kohe algul ära, kuid enamik siiski lõpetas. Kõige usinam oli Rannapi sõnul Riina Kirs, kes tegi komplekti endale ja mehele ja lisaks veel kolm komplekti neidudele.

“Tal on väike paariaastane tütar, aga laps ju kasvab ja saab tulevikus kõiki kolme komplekti kanda,” lausus Rannap.

Iga komplektiga koos valmis ka kirjalik töö, kus on ära toodud protsesside kirjeldused, et oskusteavet paremini säilitada. Üks eksemplar igast kirjalikust tööst läheb Saaremaa muuseumi ja teine eksemplar MTÜ-le Rahvarõivas.

Edasi liiguvad rahvarõivad näitustele. 28. juunist 17. juulini on need üleval Tallinnas Eesti Käsitöö majas. Samuti eksponeeritakse neid novembri algul Saku suurhallis toimuval mardilaadal.

Jaanuarist alates saab rahvarõivaid kahe kuu jooksul imetleda Saaremaa muuseumis. “Tahame  näidata, mis me oleme teinud, ja eks teised tahavad näha ka,” märkis Rannap.

Print Friendly, PDF & Email