Noor viljakasvataja Martin Salu läheb viljelusvõistlustele (1)

Tänavu 12. korda toimuvatest viljelusvõistlustest võtab mitmekordse võitja Kaido Kirstu kõrval teise saarlasena osa esmakordselt võistlev Leisi valla noor viljakasvataja Martin Salu.

“Ega ma lähe sinna võitma või rekordit lööma, vaid ennekõike kogemuste pärast,” ütles OÜ Agriman juht Martin Salu, kes on võistlustules Anglas asuva 19,5 ha suuruse talirapsipõlluga (sort “Cult”). “Spetsialistid soovitasid, et võiks ju ka kätt viljelusvõistlustel proovida.”

Martin Salu sõnul näeb tema Angla võistluspõld praegu hea välja. Rapsipõldudega konkureerivad noore saarlasega ka aasta põllumehed Avo Samarüütel ja Madis Ajaots Tartumaalt ning nelja kultuuri arvestuses viljelusvõistluse rekordit hoidev Erki Oidermaa Põlvamaalt. Viimane on sarnaselt Martiniga valinud võistlemiseks samuti “Culti”, mis on Eestis kasvatatavatest talirapsisortidest ainus, mille aretustöös pole geenidega mängitud.

Maaülikoolis põllumajandustehnikat õppinud Martin Salu on viljakasvatusega tegelenud seitse aastat ning igal aastal on saagid tänu suurenevatele kogemustele mingil määral kasvanud. “Nüüd on enam-vähem pilt selge, milliste maadega on tegu ja saab kogemuse põhjal natuke ka kultuuri valida,” rääkis Martin, kelle nisusaak on mõnel põllul küündinud ligemale 7 tonnini.

Talirapsi on Leisi teraviljakasvataja koristanud hektarilt 3,5 tonni, viljelusvõistluste rekord kuulub 6,9 tonniga Margus Lepale Lääne-Virumaalt. Saaremaa ametlik rekord kuulub Tõnu Postile, kes sai mullu viljelusvõistluste käigus tulemuseks 5,02 t/ha.

Martin Salu tõdes, et tema Angla maad ei kuulu piirkonna viljakamate hulka, vaid on üsna savised ning head saaki on sealt üsna keeruline välja võluda. Harimine peab olema õigesti ajastatud ja vigu eriti lubada ei saa. “Kui hiljaks jääd, siis suurt saagilootust ei ole,” sõnas Martin.

Valjala viljakasvataja Kaido Kirst võistleb sel aastal suviodra (“Montoya”) ja talinisuga (“Skagen”). Kirst osales viljelusvõistlusel esimest korda 2008. aastal, olles ühtlasi esimene saarlasest osavõtja nendel võistlustel. Aastate jooksul neljal korral esikohale tulnud Kaido Kirstu käes on võistluste 2009. aastast pärinev suvirapsi saagikuse rekord (3,7 t/ha).

Viimastel aastatel samuti korralikke tulemusi teinud Tõnu Post ja Toomas Tänav sel aastal võistluspõlde üles ei andnud.

Tänavu on võistlustele üles antud 45 põldu, esmakordselt on võistlustules 11 põllumeest.

 

Print Friendly, PDF & Email