Leisi taluturg toob kohalikud tootjad ühe katuse alla kokku (1)

AVAMISE OOTEL: Janar Suuster ühes sõbraga kinnitavad, et laupäeval kell 10 on turg avatud. MAANUS MASING

AVAMISE OOTEL: Janar Suuster ühes sõbraga kinnitavad, et laupäeval kell 10 on turg avatud.
MAANUS MASING

Eeloleval laupäeval on saaremaise toodangu – nii söödava kui ka mittesöödava – austajatel põhjust seada sammud Leisi alevikku. Kohalik mesinik
ja ettevõtja Janar Suuster avab seal Leisi taluturu.

 

Taluturu avamise mõte on Janar Suusteril olnud tegelikult juba mõnda aega. Kust täpselt kõik alguse sai, ei oskagi ta öelda. “Algused on ikka sellised udused,” muheles ta. Konkreetsemaks läks asi siis, kui talle pakuti müügiks Leisi alevikus asuvat endist ETKVL-i laohoonet. “Siis mõtlesin, et võiks ju olla taluturg, ja nii see hakkas arenema,” rääkis Suuster.

Ei pea Kuressaares asuma

Ettevõtja tõdes, et on taolisi toredaid talukaubaturgusid välismaal näinud. Saaremaal päris sellist seni polegi. Suuster ei arva, et üks korralik taluturg peaks kindlasti Kuressaares asuma. Turule peab lihtsalt olema hea juurdepääs ja tegijal peaks kõvasti pealehakkamist olema.

Taluturu hoone, kus on ligi 100 m2 pinda, asub Leisi aleviku südames Willa Inga kõrval. Suuster loodab, et taluturg ja Willa Inga on teineteisele täienduseks. “Inimesel on võimalik tulla nädalavahetusel kauplema või ostlema ja samas kõrval on ka kena söögikoht, kus kasvõi kohvi juua,” märkis Suuster.

Müüjateks on taluturul nii kohalikud kui ka kaugema kandi rahvas. “Ega Leisi vallas tootmist ja ettevõtlust nüüd nii meeletult ka ei ole, et suudaks taluturu ära täita. Müüma võivad tulla põhimõtteliselt kõik – kätt ma kellelegi ette ei pane,” kinnitas Suuster. Iga müüja vastutab oma kauba eest ise. “Müüa võib kõike, mida seadusega on lubatud müüa,” võttis ta asja kokku.

Esialgu on kokkulepe olemas seitsme müüjaga, kes peaksid laupäeval turul kauplemas olema. “Eks viimasel hetkel ärkajaid on alati,” arvas Suuster. Kes tahaks samuti Leisi turule kauplema tulla, peab eelnevalt turu peremehega lihtsalt ühendust võtma. Taluturul on ühenduse võtmiseks oma Facebooki lehekülg. Samuti leiab ettevõtja sõnul ta kontaktid kerge vaevaga kohe, kui ta nime internetis guugeldada.

Janar Suusteri sõnul on ta taluturust eelnevalt rääkinud mitme kohaliku tootjaga ja kõik nad on arvanud, et turu rajamine on väga hea mõte. “Kõikides taolistes müügipunktides toimib see kontseptsioon täiesti normaalselt,” kinnitas ta. Müüki tuleb nii söögikraami kui ka kohalike käsitöömeistrite valmistatud meeneid. “Tuleb suveniirimüüjaid, tuleb toidutootjaid. Meie oma firma paneb välja värsket mett ja mul on salainfot, et isegi kärjemett saab…” tähendas Suuster.

Kauplemisruumi ka õues

Taluturu omanik pole ka selle vastu, kui leidub müüjaid, kes tahaks oma vanavara müüa. “Ta võib täiesti toimida ka kirbuturuna,” arvas Suuster.

Taluturu juures on parkimiskohti küllaga. Turu kõrval on ruumi ka õues kauplemiseks. Kui aga on tahtmist välitingimustes kaubelda, siis tuleb vallavalitsusest eelnevalt müügiluba võtta. Taluturu katuse alla säetud lettide taga müümisel seda tarvis ei ole. Avatud on turg ainult laupäeviti ja pühapäeviti.

 

Print Friendly, PDF & Email