Kuressaare haigla otsib tervishoiutöötajaid (4)

TUBLID TÖÖTAJAD: Sisekliinikus toimetavad põetajad Anneli Allvee ja Aune Miil ning õde Merike Lindam. MAANUS MASING

TUBLID TÖÖTAJAD: Sisekliinikus toimetavad põetajad Anneli Allvee ja Aune Miil ning õde Merike Lindam.
MAANUS MASING

Kuressaare haigla vajab nii arste, õdesid, füsio- ja tegevusterapeuti kui ka hooldajat.

Kuressaare haigla koduleheküljelt võib leida kuulutuse “Ootame oma meeskonda tööle oftalmoloogi, gastroenteroloogi, psühhiaatrit, günekoloogi, sisearsti, õde erinevatesse üksustesse (intensiivravi ja erakorralise meditsiini üksus), füsioterapeuti, tegevusterapeuti, hooldajat”.

Nii haigla juhatuse liige Märt Kõlli kui ka personalijuht Lea Kalaus tõdesid, et kuigi kõik vajalik saab tehtud praegugi, on töötajaid juurde vaja. “Selleks, et meie erialaarstide ja teiste töötajate koormus oleks väiksem ja valveringid saaks kaetud,” põhjendas Kalaus. “Mandri tohtrite ja residentide abiga teeme töö küll ära, aga meil on vaja oma spetsialiste,” lausus Kõlli.

Silmaarstist suur puudus

Kõige suurem puudus on Kuressaare haiglas silmaarstist ehk oftalmoloogist. Nädalalõputi võtavad Saaremaal patsiente vastu mandri tohtrid, ent Kõlli ja Kalause hinnangul sellest ei piisa. “Kahjuks on silmaarstide nappus probleem kogu Eestis, kuna suur osa noortest spetsialistidest läheb tööle välismaale või jääb laste sünni tõttu koju,” tõdes Kalaus.  Samuti otsib haigla lisaks olemasolevale kahele psühhiaatrile veel üht selle eriala inimest.

Günekolooge on Kuressaare haiglas praegu kolm, samuti võtavad siin patsiente vastu Ida-Tallinna keskhaigla naistearstid. “Valveringi on vaja ühte günekoloogi lisaks,” tähendas Kalaus. “Ehkki valveringi puhul tuleb günekoloog kohale kutsel, on see ikkagi lisakoormus.”

Gastroenteroloogia eriala tohtrit pole Kuressaare haiglal olnud juba aastaid. “Praegu täidavad seda kohta neli arsti, kes uuringuid teevad,” märkis Kalaus.

Samuti on haiglasse tööle oodatud nii füsio- kui ka tegevusterapeut. “Tegevusterapeute koolitab Tallinna tervishoiukõrgkool, kust nad saavad rakendusliku kõrghariduse, nagu ka õeks õppijad,” lausus Kalaus. Õdesid koolitavad nii Tallinna kui ka Tartu tervishoiukõrgkool. “Eks meil tule iga aasta mõni uus õde – põhiliselt Saaremaa tüdrukud –, kuna olemasolevaid õdesid läheb aga ka pensionile, on uusi inimesi juurde vaja,” rääkis Kalaus.  Tema sõnul on intensiivraviosakonda tarvis kaht õde, kes asendaksid lapsehoolduspuhkusel olijaid.

“Kuna intensiivravis töötava õe töö on spetsiifiline, on vajalik vastav väljaõpe,” ütles Kalaus. Samuti otsib haigla asendus­õde erakorralise meditsiini üksusesse.

Kuressaare haigla on õdedele valmis pakkuma nii täiskoormust kui ka osalist tööaega. “Oleme leplikud – peaasi, et oleks neid, kes tööle tulla soovivad,” ütles Kalaus. “Paljud, näiteks perearstide juures tegutsevad õed, käivad osalise tööajaga teise töö kõrvalt valveid tegemas.”

Hooldajale on samuti pakkuda asenduskoht. “Hooldajaks tulijalt varasemat kursuste-koolituste läbimist ei nõuta,” kinnitas Kalaus. “Küll me ta kohapeal välja õpetame.”

Kui suurt palka haigla uutele töötajatele pakub? “Eks see ole individuaalne, sõltub erialast ja koormusest, aga kuna kehtib kollektiivleping, on seal paika pandud miinimumpalk kindlustatud,” ütles Kalaus.

Personalijuht nentis ka, et mandrilt siin käinud tohtrid kiidavad, et saarel on rahulikum kui suurtes haiglates ja sõbralikud patsiendid.

Rohkem tuleb pingutada

Kõlli kinnitusel hakkab haigla rohkem pingutama, et Saaremaale uusi tervishoiutöötajaid saada. “Näiteks kavatseme uuel õppeaastal oma haiglat tutvustada õpilastele ja tudengitele,” rääkis Kõlli.

Tema sõnul on tutvustamise puhul kaks lähenemist. “Esiteks teeme koostööd Saaremaa koolidega, et tutvustada haigla töökohti gümnaasiumi või põhikooli lõpetajatele,” rääkis Kõlli. “Siinkohal on lisamotivaator õppeajal makstav stipendium.”

Ta lisas, et stipendiumide kontseptsiooni kavatseb Kuressaare haigla küll järgmiseks eelarveaastaks välja töötada, ent teretulnud on sarnased initsiatiivid ka muudelt organisatsioonidelt.

Samuti on kavas tutvustada haiglat arstitudengite seltsi liikmetele ja kutsuda arstiks õppivaid tudengeid külla. “Eesmärk on tutvustada haiglat karjäärivõimalusena, aga sama oluline on tutvustada Kuressaaret ja Saare maakonda elukohana,” lausus Kõlli. “Seda üritust organiseerime koos linna- ja maavalitsusega. Ka siinkohal otsime toetajaid, et koostada potentsiaalsetele uutele Saaremaa elanikele võimalikult põnev programm.”

Tema sõnul on üks võimalus noori spetsialiste saarele meelitada neile makstav stipendium. “Selles osas oleks teretulnud koostöö,” leidis Kõlli. “Kohalikud omavalitsused ja ettevõtjad võiksid siin samuti õla alla panna – siis suudaksime üheskoos maksta nt noortele õdedele kasvõi 100 eurot stipendiumi, et nad Saaremaale või siia tagasi tuleksid.”

Print Friendly, PDF & Email