Neli Saaremaa jõge sai lõheliste elupaiga staatuse

Keskkonnaminister Marko Pomerants allkirjastas määruse, millega täpsustatakse lõhe, jõeforelli, meriforelli ja harjuse kudemis- ja elupaikade nimekirja.

“Vaatasime nimekirja kriitilise pilguga üle, sest oleme uuringutest tarkust juurde saanud. Kus lõhelised ikka elada ei taha, ei ole põhjust ka piiranguid peal hoida,” selgitas keskkonnaminister Pomerants. Kokku tuleb uue nimekirja alusel Eestis juurde 254,6 km jagu kaitstavaid jõelõike, 84,8 km võrra jõelõike aga kustutatakse nimekirjast.

Vastavalt ministri määrusele, mis tugineb katsepüükide andmetele, lisatakse Saare maakonnas kaitsealuste veekogude nimistusse Möldrijõgi, Pidula jõgi, Pihlajõgi ja Ristijõgi.

Kaitstavate jõgede nimistust jäetakse Saare maakonnas täies pikkuses välja Võlupe jõgi, mille elupaigaline väärtus lõhilaste sigimis- ja elupaigana on madal. Samuti vähendatakse Leisi jõe kaitstavaid lõike.

Eelnõu jõustumise järel on Eestis kaitsealuseid jõelõike kogupikkuses 2501,3 km, mis moodustab kõigist Eesti vooluveekogudest 12,5%. Eesti vooluveekogude kogupikkus on 19 998,4 km.

 

Print Friendly, PDF & Email