Saaremaal on ligi 170 maksuvõlglast

AJATAMINE ON ABIKS: Olev Martinsoni sõnul aitab ajatamine vältida maksuvõla sundkorras sissenõudmist. MAANUS MASING

AJATAMINE ON ABIKS: Olev Martinsoni sõnul aitab ajatamine vältida maksuvõla sundkorras sissenõudmist.
MAANUS MASING

Kui mullu tuli tõdeda, et aastaga on Saare maakonnas juriidilisest isikust võlglasi juurde tulnud, siis tänavu saab nentida, et maksuvõlglasi on veidi vähemaks jäänud.

Juuni alguse seisuga oli maksu- ja tolliametil andmeid 167 juriidilisest isikust võlglase kohta, kelle asukoha aadressiks oli märgitud Saaremaa. Nende võlg oli ühtekokku 900 379 eurot.

Seega üle mitme aasta on maksuvõla kogusumma tänavu alla miljoni euro. Mullu oli maksuvõlglasi maakonnas 182, kes olid võlgu 1,3 miljonit eurot. Tunamullu oli võlglasi aga umbes sama palju kui praegu – 169 – ja nende võlasumma küündis 1,2 miljoni euroni.

Võlast sai vabaks 56 ettevõtet

Käibemaksuvõlg on tänavuse seisuga 436 156 eurot ja sotsiaalmaksuvõlg 309 246 eurot. Aasta tagasi olid need summad vastavalt 805 809 eurot ja 264 251 eurot.

Maksu- ja tolliameti pressiesindaja Mailin Aasmäe sõnul on maksuvõlg ajatatud Saaremaal praeguse seisuga 32 juriidilisel isikul ja neile on koostatud oma maksegraafik. Aastaga on maksuvõla suutnud likvideerida 56 ettevõtet.

Maksu- ja tolliameti Saaremaa büroo juhi Olev Martinsoni sõnul on maksumaksjate, nii ettevõtete kui ka füüsiliste isikute, maksuvõlga jooksvalt võimalik kontrollida e-maksuametis / e-tollis või avalikus maksuvõla päringus. Seda selleks, et see võiks ja peaks kaasa aitama maksude õigeaegsele tasumisele.

Vältimaks maksuhalduri võimalikke toiminguid maksuvõla sissenõudmiseks sundkorras, oleks maksumaksjal Martinsoni sõnul igal juhul õigem esitada taotlus maksuvõla ajatamiseks. “Sisuliselt tähendab maksuvõla ajatamise otsustamine kokkulepet võlgnevuse likvideerimiseks pikema aja jooksul,” selgitas ta.

Suurim võlg üle 100 000 euro

Mailin Aasmäe selgitas lisaks, et maksuvõla ajatamine tähendab lihtsustatult seda, et ettevõte on kokkuleppel maksuametiga koostanud võla tasumiseks graafiku ja tasub võlga osade kaupa. “Meie omalt poolt anname vajalike toimingute jaoks maksuvõla puudumise tõendi,” tähendas ta. Ajatatud maksuvõlg on registris küll jätkuvalt näha, kuid seal on juures märge ajatamisest.

Vaadates maksuvõlgade dünaamikat aasta jooksul võrdluses, siis juuni alguse seisuga ei ole maakonnas Olev Martinsoni hinnangul väga suuri muutusi siiski toimunud.

“Kui aasta tagasi oli maakonnas registreeritud ettevõtetest kõige suurem maksuvõlglane Neckman Invest OÜ, siis nimetatud ettevõtte maksuvõlg 421 500 eurot oli märkimisväärse osatähtsusega kogu maksuvõla summast,” tõdes Martinson. Kõnealust ettevõtet aga suuremate võlglaste nimistust enam ei leia. Nende maksuvõlg on Martinsoni sõnul maha kantud seoses ettevõtte pankrotimenetluse lõpetamisega ja äriregistrist kustutamisega alates tänavu 10. märtsist. See aga tähendab, et 2016. aastal peaks keskmine maksuvõlg ühe ettevõtte kohta olema suurem.

“2016. aastal ei ole maakonna kümne suurema ettevõtte maksuvõlglase hulgas väga suure võlgnevuse kogusummaga ettevõtet, kõige suurem maksuvõlg on veidi üle 100 000 euro,” sõnas Olev Martinson.

Print Friendly, PDF & Email