Raegaleriis on üleval merepeegeldused perekond Tollilt

Kuressaare Raegaleriis on 1. juulini avatud Tolli kunstnikeperekonna väljapanek “Mere peegeldused. Vive Tolli, Lembit Tolli ja Tuulikki Tolli ühisnäitus”.

Näitus pakub valitud lõike ühe kunstnikepere loomingust. Graafik Vive Tolli, skulptor Lembit Tolli ja nende tütre, teatrikunstniku ja maalija Tuulikki Tolli loomes kajastub erineval moel mereteema. Kuressaare Raegalerii kuraator Lii Pihl on teinud käesoleva näitusevaliku merekultuuriaasta 2016 tähistamiseks.

1928. aastal sündinud Vive Tolli loomingus on merega seonduv üks läbivaid teemasid. Näituse varasemad tööd on meisterlikud söejoonistused Saaremaa randlastest 1950. aastatel. Juba uuele kümnendile omast, suurema vormiüldistusega stiili näitab tuntud graafiline leht “Muhu poiss”. Tema varase loomingu rannaelupildid kasvasid 1960. aastate graafikauuenduses isikupärasel lüürilisel moel rahvusmütoloogia käsitlusteks, kus realistlike päriselukujutuste kõrval esinev üldistusjõuline abstraktne alge leidis graafiku järgnevas loomingus üha enam eluõigust, selgitas Lii Pihl. Pea pooled näitusetööd on pärit praegusest sajandist ning esitavad graafikule juba 1990. aastatel üha omasemaks saanud filosoofilist, suure üldistusjõuga lähenemist, lisas Pihl.

Lembit Tolli (1927–2013) töödest on näitusele valitud puuskulptuure läbi nelja aastakümne. Kui Vivet köitsid rannakülades inimeste tegevus ja etnograafiline element, siis Lembit Tolli on olnud mererannas uitaja.

Enamiku selle näituse skulptuuride algmaterjal on lainete poolt randa uhutud ajupuit. Kunstnik on merevees lihvitud puu looduslikul vormil lasknud oma mõtet ja kätt juhtida ning tulemuseks on abstraktsioonid, kus side reaalsete objektidega on vaid vihjeline, selgitas Pihl.

1957. aastal sündinud Tuulikki Tolli dekoratiivsetes õlimaalides jookseb mereteema enamasti viirgudena läbi poolabstraktsete pildipindade. Teatava sürreaalse õhustiku, otsekui rambivalguse ärevuses, loob maalide intensiivne ja küllastunud sinistes-punastes toonides koloriit, märkis Lii Pihl.

Kadi raadio “Keskpäeva” saates ütles Vive Tolli, et tema vanaisa oli täisvereline muhulane ja seetõttu peab ta ennast veerand­muhulaseks.

Mitmeid tunnustusi pälvinud kunstnik rääkis, et esialgu läks ta Eesti kunstiakadeemiasse (toonase nimega tarbekunsti instituut) keraamikat õppima, kuid leidis juba 1. kursusel, et graafika võlub teda rohkem.

 

Print Friendly, PDF & Email