Looduskaitsjad taastasid Muhu kauni merevaate (1)

KÜMNED HEKTARID ILUSAT VAADET: Annely Esko rääkis, et Lõetsa projektialal, mille sisse jääb ka Püssina pank, on taastatud 50 hektarit loopealseid ning kavas on taastada veel 20 hektarit. MAANUS MASING

KÜMNED HEKTARID ILUSAT VAADET: Annely Esko rääkis, et Lõetsa projektialal, mille sisse jääb ka Püssina pank, on taastatud 50 hektarit loopealseid ning kavas on taastada veel 20 hektarit.
MAANUS MASING

Muhu saar sai tagasi ühe oma toreda vaatamisväärsuse. Looduskaitsjate poolt puudest ja kadakavõsast puhastatud Püssina pangapealselt avaneb nüüd üle aastate taas kaunis merevaade Kesselaiule.

Projekti Life To Alvars koordinaator Annely Esko ütles, et Püssina pangal asuva loopealse taastamistööd viidi läbi 2014. aasta talvel, kui pangal taastati 8 ha loopealset. Nüüdseks on alal teist suve järjest karjatatud ka lambaid.

Muhu kirdeosas Lõetsa külas asuv Püssina pank asub Rannaniidi pankade maastikukaitsealal. Pank on umbes 600 meetrit pikk ja kuni 5,6 meetri kõrgune.

Kui enne taastamistöid kulges Lõetsa külast pangale viiv teelõik kadakamüüride vahel, kust merd ei paistnud ning pangapealne puidurinne oli tihe ja läbimatu, siis nüüd on ala muutunud lagedaks ja vahepealsest kinnikasvamisest annavad aimu vaid mahavõetud puude ja kadakate kännud. Kändusid on Esko sõnul plaanis madalamaks lõigata ning seejärel need lihtsalt kõdunevad.

“Ütleme niimoodi, et 4–5 aasta pärast ei saa võib-olla enam arugi, et seal oli vahepeal kõik kinni kasvanud,” rääkis projekti Life To Alvars eestvedaja.

Püssinale tekkinud vaadet kiitis ka naaberkülas Lallil tegutsev lambapidaja Priit Saartok: “See on väga ilus vaade seal. Varem seda vaadet seal ei olnud ning näiteks Lalli poole minnes on endiselt need kadakad alles.”

Esko selgitas, et ehkki loopealseid puhastatakse ennekõike looduskaitselistel eesmärkidel, käib sellega kaasas alade traditsioonilise ilme ja miljööväärtuslikkuse taastamine.

“Me tegelikult keerame aega tagasi ja taastame siin kunagist olukorda,” viitas Esko, kelle sõnul on Püssina pangapealne olnud kunagine küla karjamaa. Ka Muhus turistide poolt kõige enam külastatav Üügu pank pakub ühtaegu nii toredat vaadet kui ka looduskaitselisi väärtusi.

Annely Esko rääkis, et Lõetsa projektialal, mille sisse jääb ka Püssina pank, on taastatud 50 hektarit loopealseid ning kavas on taastada veel 20 hektarit. Pärast alade taastamist sõlmitakse nende hooldamiseks 10 aasta pikkused karjatamislepingud.

Praegu teeb alade hooldajaid murelikuks Muhus kariloomi ründav kiskja, keda osa peab koeraks ja osa vanaks ja nõrgaks hundiks, kes ei saa enam murdmisega õieti hakkama. Seetõttu on rünnakujärgselt paljude vigastustega pääsenud loomi, näiteks veistel on täheldatud küüniste kraapimisjälgi ja hambajälgi.

Nädalavahetusel viidi projekti Life To Alvers raames esimesed 25 lammast ja kaks hobust ka Kesselaiule, kus on taastatud 5 ha loopealseid ning eesmärgiks taastada veel umbes poolsada hektarit.

Print Friendly, PDF & Email